seslendirme

Diğer Yabancı Dil Seslendirme Hangi Dilleri Kapsar?

Blog Haberlere Geri Dön
Yabancı Dil Seslendirme Toplam okuma süresi 2 dakika.

Diğer Yabancı Dil Seslendirme Hangi Dilleri Kapsar?

Dünya o kadar büyük ki ve farkında olduğumuz gibi büyümeye kat ve kat devam ediyor ki bu dünya üzerinde daha bilmediğimiz bir sürü şeyler var. Mesela diller gibi. Diller, bir milleti var eden ve onun devamı için ışık tutan sesidir. Bu yüzden dillerin var olması ve yaşaması gerekir fakat bazı diller yok olma tehlikesi ile karşı karşıyalar ve bazı dillerin ise yok olduğu varsayılıyor. Evet, bu kadar çok dil varken bazı cevaplara da ihtiyacımız var. Bilinen ve bilinmeyen diller hangileridir? Çok konuşulan dillere nazaran diğer yabancı dil seslendirme pek tercih edilmiyor. Peki, neden? Araştırmalara göre dünya üzerinde 4000 tane dil vardır fakat çoğu bilinmiyor. Peki, neden bazı diller dünya genelinde bilinirken diğer yabancı dil seslendirme bilinip tercih edilmiyor? Bu tür soruların cevaplarını inceleyeceğiz.

İnsanlar ve araştırmacılar genelde bir dili öğrenmeye başlamak istediklerinde dünya genelinde tercih edilen ve konuşulan dili tercih ederler. Bu diller bildiğimiz gibi genel olarak; İngilizce, İspanyolca, Almanca, Çince, Fransızca, Türkçe, Arapça, Rusça ve Portekizceden ibarettir. Peki, bu diğer yabancı dil seslendirme hangi dilleri kapsar? Wintu-Nomlaki, Arikapu, Andoa, Central Sierra, Mescalero-Chiricahua Apache, Awakatek, Baldemu, Anambé, Akuntsu, Ayapanec, Mawayana, Hupa, Woria, Jingulu, Ainu (Hokkaido), Chorotega, Ava-Canoeiro, Alawa, Jawoyn, Kanakanabu, Chung (Cambodia), Bara, Kuku Yalanji, Ngarluma, Onondaga, Pacahuara, Southwestern Tlapanec, Chamicuro, Dumi, Ongota, Liki, Tanema,Njerep, Chemehuevi, Lemerig, Kaixana, Taushiro ve son olarak Wagiman gibi diller dünyada sadece birkaç kişi tarafından kullanılıyor.

Gördüğünüz gibi çok az kişi tarafından kullanılan bir sürü dil var. Dünya bir bilinen diller ve bilinmeyen diller olarak ikiye ayrılsa da pek tercih edilmeyen fakat bilinen diller de vardır. Bir de dünyada az konuşulan fakat bilinen diller hangileridir? Mesela Korece, Vietnamca, Farsça ve Yunanca şeklinde devam ediyor. Bu diller az konuşulmasına rağmen insanlar tarafından biliniyor fakat dil öğrenmeye veya bilmeye gelince bu dilleri tercih eden insanların olduğunu pekte söylemek mümkün değil. Çünkü günümüz dünyasında herkesin artık bir şeyleri yapması için bir çıkar veya amacı vardır. Bu diğer yabancı dil seslendirme ise dünya genelinde bilinmediği üzere insanlar da işlerine gelmediği veya meraklı olmadığı sürece bu dillere pek yaklaşmıyorlar. Dil bir milletin kültürünün aynasıdır diye bir söz vardır ve kesinlikle incelediğiniz zaman anlayacaksınız ki diller o yere ait kültürü temsil ederler. Dünyada yaklaşık 4000 civarında diller vardır ve doğal olarak bazısı bilinip bazısı bilinmiyor. En ilginç olanı ise tercih edilmeyen fakat bilinen diller. Bu kadar herkes tarafından bilinen diller varken neden diğerleri tercih edilmiyorlar sorusunun cevabını ise insanların genel olarak konuştuğu dilleri bilmeye çalışmamızdan kaynaklandığını açıkladık. Bazı diller ise çok az kişi tarafındankonuşuluyor ve yok birbirlerine küs oldukları için gibi sebepler yüzünden ise yok olmaya doğru ilerliyor. Aslında birçok kişi dünya geneline bakmadan yani kendi çıkarları olmadan o diğer bilinmeyen ve bilinen ve tercih edilmeyen dillerin üzerine gidip öğrenmeye çalışsa belki de kültürümüzün aynası olan diğer yabancı dillerimiz yol olmaya mahkûm olmaz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası

Bize yazın!