Reklam Metni Hazırlama

Blog Haberlere Geri Dön
Toplam okuma süresi 4 dakika.

Reklam Metni Hazırlama

Reklamın nerede yayınlanacağına karar verin


Reklamınız gazetede, dergide, web sitenizde veya Facebook’ta yayınlanacak mı? Reklamı nerede yayınlamayı planladığınızı bilmek, kopyanızı yazma biçiminizi etkileyecektir. Ne kadar kelime ayırdığınız, yazı tipi boyutunun ne kadar büyük olacağı ve grafik veya video ekleyip eklemeyeceğiniz dahil, reklam alanınızın çevresini öğrenin. Sonuçta, geleneksel seri ilan stili reklam hemen hemen her ortama yayılır, ancak reklamını yaptığınız alana göre ayarlamak için küçük ince ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Yerel gazetenizde tam sayfa reklam yayınlamak için çeyreklik ayırıyorsanız, paragraf veya benzeri bir kopyayla oynayabileceğiniz bir yeriniz olacak.
Bununla birlikte, bir Facebook veya başka bir çevrimiçi reklam için, kopyanız bir cümle ile sınırlandırılacaktır.

Her iki durumda da, bir reklam yazarken, her kelime önemlidir. Çok belirsiz ya da endişeli olmak insanların okumayı duraklatmak yerine reklamınızı kaybeder. Bu nedenle, aynı yazı ilkeleri, ne tür bir reklam yazdığınız önemli değil.

Reklam Metni

Hedef kitlenize göre düzenleyin


Hangi tüketicileri hedefliyorsunuz? İdeal olarak, reklamınızı okuyan herkes ürününüzü satın almak isteyecektir, ancak gerçekte, reklamınızı dünyanın geri kalanından daha fazla ilgisini çekebilecek belirli bir kitleye uyarlarsanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Ürününüzün başvurduğu demografiye uygun dil ve referanslar kullanın. Diğer insan grupları için bir sonuç olabilir, ancak sadık müşteri olma potansiyeline sahip insanların yürekleriyle konuşmak önemlidir.

-Örneğin, insanların kitaplarını kendileri yayınlamalarına izin veren bir hizmet satıyorsanız, kulağa yazar ve zarif bir dil kullanmak istersiniz. Bu şekilde hedef kitleniz – yayınlamak istedikleri kitapları yazan insanlar – şirketinizle emin ellerde olacağını bileceklerdir.

-Daha genç bir kalabalığa hitap eden bir ürün satıyorsanız, ağzınızı gökkuşağı rengine dönüştüren yeni bir şeker türü gibi, formelliğini yitirin ve hedef kitlenize tanıdık bir dil kullanın şekerlerini ödeneğini harcamak isteyen çocuklar ya da ebeveynlerini onlar için şeker alabilmeleri için etkileyebilir.

Hedef Kitle

Dikkat çekici bir başlık yazın

 
Bu, reklamınızın en önemli parçası, çünkü tüketicilerin reklamınızı gerçekten okumalarını sağlamak için tek şansınız. Başlığınız belirsiz, anlaşılması zor veya ilginç olmayan bir şeyse, insanların dikkatlice yazılmış reklamınızın geri kalanını okumak için zaman ayırmasını bekleyemezsiniz. Derhal onlara, şirketinizin çekici bir reklam getirecek kadar yenilikçi olmadığını söylersiniz – ki bu mükemmel olsa bile, ürününüze kötü bir şekilde yansıtacaktır.

Metroya binen, Facebook’ta gezinen ya da bir dergiyi çeviren insanların dikkatini çeken yüzlerce küçük çekiciliği vardır. Tüm gürültüyü nasıl azaltıp ürününüze odaklanmasını sağlayabilirsiniz? Başlığı düşünün, öyle ki onu okur bir kişiyi dikkatini vermeye zorlar. Başlığın şok edici, garip, duygusal olarak zorlayıcı veya heyecan verici bir şey olabilir. Okuyucuyu aldığı sürece önemli değil. Örneğin;
-Gizemli bir şey yazın: Mutlu olmayın, dehşete kapılmayın.
-İnsanların geçemediği bir şeyler yazın: Paris biletinden% 75 indirim kazanın.
-Duygusal bir şeyler yazın: Yaşamak için 2 haftası var.

Reklam Başlık Seçimi

Derinlere inin ve düşünün

  
Son derece yaratıcı ve ilgi çekici bir retorik soruyla uzaklaşabilirsiniz, ancak standart “Uzak bir araca mı ihtiyacınız var?” açacağı tipi. Tüketiciler zaten benzer binlerce soru okudular ve sorulmaktan bıktılar. Dikkatlerini çekmek için biraz daha derine inmek zorunda kalacaksınız. İnsanlara açık bir soru sormadan ihtiyaç duyduklarını bilmenin yaratıcı bir yolunu bulun.

Derinlere İnin Düşünün

Okumalarını sürdürmek için köprüler kullanın

  
Başlığınızdan sonraki bir sonraki satır, şirketinizin izleyicilerinizin kafasında sağlam bir izlenim yaratma konusundaki kısa ve tatlı şansınızdır. Gizemli / şok edici / duygusal başlığınızdan sonra, önemli bir şeyi takip etmeniz gerekir aksi halde başlığınız sadece yutturmaca olarak algılanacaktır. Tüketiciye, ürününüzün doldurması gerekenleri söylemek için köprüyü kullanın.

Her kelimenin önemli olduğunu unutmayın. Köprü dilinizin başlığınız kadar çekici olması gerekiyor, çünkü insanları reklamınızın sonuna gelmeden kaybedebilirsiniz.
Ürününüzün tüketiciyi getireceği ana faydalara dokunun. Köprünün en güçlü satış noktalarını içermesi gerekir.

Köprüler Kullanın

Ürününüz için arzu yaratın

   
Köprünün ayrıca, ürününüz için güçlü bir arzu yaratma şansı olarak hizmet eder. Hedef kitlenizin duygularıyla oynama ve onları ürününüzün sahip olduğu bir ihtiyacı karşılayacak gibi hissetmelerini sağlama şansı. Bu manipülatif gibi geliyorsa, öyledir – ancak insanlara gerçekten yardımcı olacak bir ürün teklif ediyorsanız, insanların yaşamlarını iyileştirecek bir ürünü satın almalarını sağlamak için kalp atmalarını çeken bir kopya yazmanın utancı yoktur. Reklam metni örnekleri için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

-Nostalji insanların kalbini yakalamak için etkili bir araç olabilir. Mesela, en büyük yadigarı biberleri kullanarak acılı sosları büyükbabamın gizli tarifi kadar iyi yapıyoruz.
-İnsanların sağlık kaygılarıyla oynamak da iyi sonuç verebilir: Zor işi yapıyorsunuz bırakmayın. Hayatını geri kazanmana yardım edelim.
-Şirketinizin adını ve ürününüzü kopyanızın herhangi bir yerine eklemeyi unutmayın.Arzu Yaratın

Onlara ürününüzü nasıl alacağınızı söyleyin


Sonunda, izleyicilerinize tam olarak ne yapmaları gerektiğini söyleyen güçlü bir son yazın. Onlara, ürününüzü satın almalarını veya iletişim kurmalarını kolaylaştıran bir işlem yapmalarını sağlayın.

-Reklamların daha fazla bilgi için 0212 222 22 22’yi arayın gibi basit bir yönerge içermesi yaygındır.
-Ayrıca sadece web sitenizi de listeleyebilirsiniz; insanlar ürününüzü satın almak için oraya gitmeyi bilirler.

Seslendirme Ücretleri Ne Kadar? 2018 Yılı Ücret Listesi

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası