Jingle Seslendirme’nin Reklam Üzerindeki Etkisi

Blog Haberlere Geri Dön
jingle-seslendirme-hizmeti Toplam okuma süresi 2 dakika.

Jingle Seslendirme’nin Reklam Üzerindeki Etkisi

Müzikli seslendirme anlamına gelen bir başka anons çeşidi Jingle Seslendirme (Anons)’dir. Diğer reklam ve duyurulardan farklı olarak bu anons sisteminde müzik kullanılmasıdır. Jingle Seslendirme (Anons) sistemi radyo frekansları ve televizyon reklamları, film ve dizi müziklerinin yapımı için kullanılır. Hem ses tonu hem de kalite olarak aşama aşamadır. Radyo kuruluşları ve reklam ajansları ve diğer sektörler daha çok kitleyi kendisine bağlamak için bu teknik sistemi kullanmayı isterler. Sistemi aşağıda aşama aşama inceleyecek olursak;

Jingle Seslendirme Nasıl Yapılır?
Bu seslendirme ve anons sitemini kullanacak olan kurum kuruluş, işletme, vakıf ve benzeri yerlerin hem ticari hem de toplumsal amacını ritimli sesler ve yerinde bestelerle anlatmaya yarayan bu sistem canlandıracağı ve anlatacağı kavramları müzikli bir ifade ile sesli bir şekilde yapar. Öncelikle reklama ve ya frekansa uygun müzik seçilir, akılda kalacak sözlerden beste düzenlenir, reklamdaki ve seslerdeki konuşturma ile hareketler birleştirilerek bir stüdyo havasında gerçekleştirilir.

Jingle Seslendirme’nin faydaları
Sesler ve ahenk her bireyin dikkatini çeker, akılda kalır ve belirli bir süre sonra hem ihtiyaçları hem de beklentileri bu ürünlerin karşıladığı yönünde iç benlik kendini ikna eder. Çünkü ihtiyacımız olan ürünler her ne kadar fiziksel olarak tatmin etse de aynı özelliğe sahip sesli efektler daha çok dikkat çeker. Radyo ise daha fazla dinlenir ve hatta konu ile ilgili spiker fenomenleşir, reklamlarda da ürünlerin satışında gözle görülür derecede fark hissedilir.

Jingle Seslendirme (Anons) türü piyasada o kadar etkilidir ki bu işlemle tanıtılmayan ürünler çok yavan kalır. Ayrıca birden fazla yabancı dil desteğinin yanı sıra vurgu ve tonlamaya dikkat edilerek hedef kitleye mesajın doğru lanse ettirilmesi iletinin doğru anlaşılmasını sağlar. Çünkü insanların zihinlerinde bu kadar doğru, güzel ve düzenli telaffuz edilen kelimelerin temsil ettiği ürünler kalitesiz olamaz düşüncesini oluşturur. Ya da radyolarda çok beğendiğimiz seslere o kadar adapte oluruz ki, bir müzikle bir sesin nasıl bu kadar uyum gösterdiği konusunda aklımız karışır ve sesin sahibi ile tanışmak isteriz. Ses ve müzik bize güven verdiği için önerdiği ve ya anlattığı konu her ne olursa olsun ilgimizi çeker ve etkisinde kalırız. Konuşan ses veren ve anlatan canlı bir reklam faktörü Jingle Seslendirme (Anons) ile elde edilebilir.

Jingle Seslendirme’nin Reklam Üzerindeki Etkisi
Jingle Seslendirme Prodüksiyon ileri bir boyut kazandığı için konunun öneminin farkına varan reklam kuruluşları bu anlamada hizmetlerini çok yönlü olarak geliştirmiş durumdadır. Kurumu tanıtan müzikler, reklam müzikleri, dizlilerin müzikleri, film belgesel, jenerik müzikler ve yöre programlarında tanıtım müziklerinden tutun da pek çok alanda bu tarz seslendirme faaliyet göstermektedir.

İşinin uzmanı alanında yetkin ekip ayrıca sevilen sanatçılarla gerekli telif sözleşmelerini yaparak bir dizide ya da bir reklamda daha fazla ünleniyor. Yani hem reklam dinleniyor hem dizi hem şarkı hem de seslendirenler ve söz yazarları ile yapımcıları farklı bir boyut kazanıyor. Bu işlemi yaptıracak olanlar ve ya bizzat seslendirmesinde yer almak isteyenler piyasayı iyi analiz edebilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası