seslendirme

Etkili e-Öğrenim Seslendirme İpuçları

Blog Haberlere Geri Dön
Toplam okuma süresi 3 dakika.

Etkili e-Öğrenim Seslendirme İpuçları

Etkili e-Öğrenim Seslendirme İpuçları

E-Öğrenim kursuna bir ses vermek, kullanıcı katılımı ve bilgi edinme konusunda bir artış da dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlar sunar. Bununla birlikte, bu avantajlar ancak sesiniz dikkatlice oluşturulduysa ve genel e-Öğrenim deneyimine gerçek bir değer katıyorsa başarılabilir. Bu makalede, etkili e-Öğrenim seslendirme için 7 paha biçilmez ipucu paylaşacağız.

E-Öğrenim sesinin oluşturulması basit ve basit bir görev gibi görünebilir. Sonuçta, e-Öğrenim kursunu anlatmak gerçekten ne kadar zor olabilir ki, şu anda konuyla ilgili bir uzman olduğunuzu düşünün mü? Ancak gerçek şu ki, e-Öğrenim Seslendirme geliştirmek, çoğu deneyimli e-Öğrenim uzmanları için bile zaman alıcı ve stresli bir meydan okuma olduğunu kanıtlayabilir. Burada, öğrencilerinizin ilgisini çeken, eğlendiren ve aydınlatan bir e-Öğrenim sesi oluşturmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu.

E Öğrenme & E-Eğitim Seslendirme

Etkileyici e-Öğrenim Seslendirme Nasıl Oluşturulur

E-Öğrenim Sesinizi Harita Üzerinde Gösterin
Senaryonuzu yazmaya başlamadan veya “kayıt” düğmesine basmadan önce bile, e-Öğrenim Seslendirmenize nelerin dahil edilmesi gerektiğini ayrıntılı bir şekilde tanımlamak isteyeceksiniz. Bu, özellikle elinizde metin yazmamışsanız özellikle kullanışlıdır. Seslendirmeye dahil etmeniz gereken öğrenme hedefleri ve hedefleri veya önemli fikirlerin bir listesini geliştirin. Ayrıca, ilk ve genel tonu kapsamak için hangi fikirlere ihtiyaç duyacağınız ve aklınızdaki görüntüleri, grafikleri ve videoları saklayacağınız gibi, komut akışını haritalayın.

Senaryoyu Doğal ve Konuşma Amaçlı Oluşturun
Her zaman bir profesyonellik anlayışını sürdürürken, Eğitim Filmi Seslendirme çalışmaları, doğal ve konuşkan olmalıdır. Öğrencilerin, soğuk ve iş benzeri bir anlatıcıdan ziyade cana yakın, arkadaşça ve merhametli birini dinliyormuş gibi hissetmelerini istersiniz. Bu yüzden, komut dosyanızı yazarken normalde ne söyleyeceğinizi yansıtan içerikler oluşturun. Cümleleri öz tutun ve tüm sesleri tek bir sesle kullanın. Bilgilendirici ve otantik olun, böylece öğrencileriniz konuyla ilgili bildiğiniz hissi alırken, dinleyicilerinizle bu temel bağlantıyı kurmaya yönelik bir duyumluluk duygusunu sürdürürler. İdeal olarak, senaryoyu yazmaya başlamadan önce, birinci, ikinci ya da üçüncü kişi anlatımını kullanıp kullanmayacağınıza, ve tümüyle tutarlı kalabilmeniz için, ton ve anlatı sesine karar vermek istersiniz.

Saati Planlamasını Analiz Edin
E-Öğrenim sesinizi komut dosyası üzerinde oluştururken, 100 kelimenin genellikle 1 dakikalık kayıt süresine eşit olduğunu unutmayın. Bu, derslerinizi kısa ve ilgi çekici bir hale getirmekten ziyade, sıkıcı ve sıkıcı olmaya devam etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca ekran geçişlerinizi de zamanlamanızı sağlar. Örneğin, bir ekrana 100 kelime metin eklerseniz, öğrenicilerin e-Öğrenim Seslendirmenizde tartışılan konu hakkında okumasına izin vermek için ekranı bir dakika kadar beklemeniz gerektiğini bilirsiniz.

Her Zaman Test Turu Yapın
Senaryonuza ince ayar yapmak ve yönetilebilir bir boyuta parçalamak için sayısız saat ayırmış olmanıza rağmen, kayıt yapmaya başlamadan önce her şeyin etkili bir şekilde akmasını sağlamak için hala bir test turu yapmak isteyeceksiniz; Senaryoyu okumak için sanatçıdan bir ses kiralasan bile. Konu dışı, alakasız veya Eğitim Filmi Seslendirme çalışması, genel sesiyle uyumlu olmayan herhangi bir içeriği yeniden işleme koyma şansı verir.

Söz Gümüşse Sükut Altındır
E-Öğrenim veya E-kitap Seslendirme projenizi oluştururken sessizlikten korkmayın. Öğrencilerinizin seslerini kesmeleri en iyi yoldur, böylece bilgileri bir saniyede bir anlatı ile doldurarak bir sonraki konuya acele etmekten ziyade, bilgiyi etkin bir şekilde absorbe edebilir ve işleyebilirler. Dinleyicilerinizin başka bir fikre veya derse geçme zamanı geldiğinde, hatta ekranda gösterilen bir grafiği veya grafiği incelemeleri gerektiğinde vurgu yapmaları için sessizlik kullanabilirsiniz.

Öğrenme Amacı ve Kurallarına Uyun
Sizin üzerindeki e-Öğrenim Seslendirmenin, öğrencilerinizin dikkatini çekmemesi gerektiğini unutmayın. Bunun yerine, sadece içeriği daha etkili bir şekilde emmelerini sağlayan bir öğrenme yardımı olmalıdır. İdeal olarak, bilgiyi sadece metni okuyarak edinmeye başlayacaklar ve ses, bilginin korunmasını artıracak. Bu nedenle, rahatsız edici ses efektleri ve ağır vurgular ya da karakter tasvirleri gibi anlatımlar gibi çok dramatik ya da üst üste ses tonlarının önüne geçmekten kaçınmaya çalışın. Ekrandaki kilit noktalara dikkatlerini çekmek, konuyu içeren gerçek dünya örneklerini vermek ya da onları duraklatmak ve konuya yansıtacak soruları kışkırttığını düşünmelerini istemek için sesi kullanın.
Ortam gürültüsü arkadaşın değil.

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası