seslendirme

Ses Nedir? Sesin Genel Özellikleri Nelerdir?

Ses Nedir? Sesin Genel Özellikleri Nelerdir?

Ses Nedir
Sözlük anlamı olarak ses, esnek maddi ortamda yayılan mekanik titreşim dalgasına verilen addır. Aynı zamanda bazı durumlarda yetersiz bir tanım olsa bile “İletişim duyusunu uyaran dalga” olarak da adlandırılabilir. Şimdi biraz da etrafımızda bizi çevreleyen ses tiplerine bir göz atalım ve ses basıncı üzerine bilgimizi paylaşalım.

Genel Sesler
• Mutluluk ve memnuniyet
Çevremizdeki ses etkileşimleri yaşam kalitemizi arttırırken, aynı zamanda bizi mutlu kılar.

• İletişim
İletişim hayatımızın en geniş bölümünü kaplayan ve bizim için çok büyük önem taşıyan bir etkileşim sürecidir. Yaşam kalitemizi arttırırken, eksikliği yaşandığı durumlarda yaşam kalitemizi aynı oranda zayıflatır.

• Bilgi
Hayatımızın her anında bilgiye ihtiyaç duyarız. Yeterli bilgi edinememek, istemediğimiz birçok hoş olmayan durumla karşılaşmamızı sağlar. Örneğin saatini tam öğrenemediğiniz bir treni kaçırmak, yada otobüsün nereden kalktığını öğrenemediğiniz için randevunuza geç kalmak gibi.

• Gürültü
Sesler yüksek ve rahatsız edici olarak algılandığı durumlarda buna gürültü adı verilir. Gürültü kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkiler ve yaşam kalitesini azaltır.

Ses Basıncı
Bir taşı suya attığınızda ufak dalgacıkların daire şeklinde dağıldığını gözlemlersiniz. İşte aynen bu örnekte olduğu gibi ses kaynağı, bir ses dalgası ve ses basıncı oluşturur. Daha sonra bu basınç ve dalga varyasyonları kulak tarafından ses olarak algılanır.

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası