Yunanca Dublaj Seslendirme Örnekleri

Blog Haberlere Geri Dön
Yunanca Seslendirme Toplam okuma süresi 3 dakika.

Yunanca Dublaj Seslendirme Örnekleri

Genel anlamıyla seslendirme tanımı yapılacak olursa, gösterimde yer alan konuşmaların profesyonel ortamsa oluşturularak gösterime uygun halde adapte edilmesidir. Tam anlamıyla kişiliğe yönelik bir betimleme biçimi olduğu için gösterimdeki önemi oldukça büyüktür. Bir karakterin tamamen kişiliğini yansıtması, diksiyon ve vurgu oldukça önemlidir.1970 lerden bu yana ülkemizde de gelişmeye başlayan bu sanat İstanbul’ da birçok ses stüdyosunda gerçekleştirilmektedir. Geçmişten günümüze büyük değişimler göstermiş olan, film ve reklamlar birçok sanatçının katkısıyla hayat bulmaktadır.

Ülkemizde Yeşilçam filmlerinin olduğu dönemden bu yana seslendirme sanatında oldukça büyük gelişmeler yaşanmıştır. Son on yılda özellikle film ve reklamcılık sektöründe meydana gelen devrim niteliğindeki gelişmelerle seslendirme adeta ayrı bir sanat dalı olmuştur.

Seslendirme, profesyonel ses stüdyolarında gerçekleştirilir. Seslendirme sanatçılarının seslendirdiği karakter bu stüdyoda ses ve hayat bulur. Seslendirmenin profesyonel bir elden geçmesi güzel ve etkili bir seslendirme için en önemli kuraldır. Aksi halde canlandırılan karakter yapay ve kötü sesli olabilir. İyi bir seslendirme için olmazsa olmaz olan kurallardan biri de seslendirme sanatçısının eğitim almış olmasıdır. Eğitim almadan yapılmış bir seslendirme son derece kötü bir ses yapısına neden olabilir. Çünkü doğru bir şekilde duyguların aktarılması ve karakterin konuşmalarıyla seslendiren sanatçının konuşmaları tam örtüşmelidir.

Seslendirme işleminin gerçekleşme aşaması kademeli olarak gerçekleşir ve komplike yapıdadır. Örneğin, orijinali yut dışında yapılmış bir Alman filmine Yunanca seslendirme yapılması gerekiyor. Bu filmin çevirisinin yapılıp seslendirilmesi ve son haline gelene kadar pek çok aşaması vardır. İlk başta seslendirilecek film ülkedeki yetkili kurum tarafından bir görevli temin edilir ki bu görevli son derece titizlikle seçilmiş, kendi alanında uzman, her türlü filmi seslendirebilecek nitelikte bir kişidir. Ancak bazı alanlarda daha ön planda çalışmalar yapan ve bu alana yoğunlaşmış seslendirme uzmanları varsa onlar da seçilebilir. Filmi izleyen ülkenin yetkili kişisi seslendirmeyi yapacak kişiyi belirlemiş olur böylece.

Seslendirme aşamasında yönetmen filmin en önemli kişisidir çünkü filmin seslendirilmesiyle ilgili her şey ondan sorumlu tutulur. Bu nedenle yönetmen seslendirme olmadan önce bir ön çalışma yapar ve kimin hangi rolü seslendireceğini belirler. Kast çıkarma adı da verilen bu işlemde her rolün yedek seslendiricisini de barındırır. Kayıt günü uygun olmayan seslendiricinin yerine bir alternatif olmalıdır. Yapılan ön çalışma sonrasında filmin orijinal metni çevirmene verilir. Daha sonra yavaş yavaş stüdyo çalışmaları gerçekleşmeye başlar. Prova kayıtları, karakterlerin hangi koşullarda nasıl ses tonuyla seslendirileceğinin bir ön provası olması önemlidir. Bu hazırlık bittikten sonra da Yunanca seslendirme gerçek kayıt için gerekli hazırlıklar yapılır ve kayıt alınır.

Seslendirme sanatçısı olabilmek için ilk olarak güzel ve karakteristik bir sese ve iyi bir diksiyona sahip olmanız gerekir. Bununla beraber genel olarak tiyatro bölümü mezunlarının seslendirme yapabileceği düşüncesi hakim olsa da ülkemizde ün kazanan pek çok seslendirme sanatçısı tiyatro mezunu değildir. Ses kalitesi ve tonunun güzelliği yeterli özellikler olmamakla beraber, diksiyon eğitimi olması çok önemlidir. Çünkü karaktere can verilirken doğru şekilde sesin çıkması ve anlaşılır olması hayati önem taşır. Dolayısıyla belirli bir süre için eğitim alınmalı, ses ve kelimelerin doğru kullanımı öğrenilmeli uygulama becerisi kazanıldıktan sonra seslendirme yapılmalıdır.

Kurs seçiminde özellikle seslendirme yapılabilecek stüdyo olanları tercih etmek avantaj sağlayacaktır. Eğitim bittiği zaman hemen büyük seslendirme rollerinin alınması her zaman mümkün olmayabilir. Bunun yerine daha küçük bölümler halinde karakterler canlandırılmalı ve umutlar yitirilmemelidir. Bilindiği üzere birçok ünlü seslendirme sanatçısı ilk başta sadece birkaç sözcük söyleyerek başlamıştır.

Yunanca Seslendirme Örnekleri: Yunanca Seslendirme

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası