seslendirme

Youtube Seslendirme Nasıl Yapılır?

Blog Haberlere Geri Dön
Youtube Seslendirme Çözümleri Toplam okuma süresi 4 dakika.

Youtube Seslendirme Nasıl Yapılır?

Youtube Seslendirmede Çözümleri
Seslendirme sektörü, son zamanların popüler ve sürekli söz edildiği için de trend sektörlerinden biri haline geldi. Oyun Videoları, Nasıl Yapılır Videoları?, İpuçları Videoları, Yemek Tarifleri Videoları vb. derken artık Youtube ve sosyal diğer sosyal mecralarda tıpkı TV kanallarında olduğu gibi profesyonel seslendirme çözümlerine ihtiyaç duyar hale geldiler. Buna ek olarak Youtube seslendirme çalışması, video ile senkronizasyonu ve ses efektlerinin doğru ve anlatımı pekiştirici nitelikle eklenmesi aşamaları ciddi profesyonellik gerektiren uygulamalar olarak öne çıktı. İşte bu aşamada Youtuber olarak nitelendirilen kanal sahipleri profesyonel çözümlere ihtiyaç duymaktadır.

Seslendirme ve dublaj, kendi başına bir iş kolu olup iddialı ve rekabeti sesinizin kalitesinin belirlediği zorlu bir iş koludur. Sesi istenilen seslendirme projesi içerisinde doğru ve istenilen şekilde tonlayabilmek, dikkat çekilmesi gereken noktalarda uygun vurgu yapabilemek profesyonel deneyim gerektirir. Bu işi bir seslendirme ajansı olan My Prodüksiyon ekibi Türkiye’de en doğru şekilde yapan firmaların başında gelmektedir.

63 dilde yabancı dil seslendirme ve Türkçe seslendirme sanatçılarımız, Youtube videosu seslendirme alanınında da sizlere hizmet vermektedirler. Video hazırlığı, seslendirme ve montaj aşamasındaki zorlu süreç aşıldıktan sonra Youtube’a yüklenerek ilgili kanal üzerinden daha fazla kişiye ulaştırılması sağlanır. Tüm bu sürece verilen isim, Youtube seslendirme olarak belirtilmektedir. Youtube seslendirme profesyonellik, bilgi, tecrübe ve hiç kuşku yok ki bilinen ve tanınan bir seslendirme sanatçısı ile yapılırsa başarıya ulaşır. Bu konuda tecrübeli ekibimiz size çalışmanızın başından sonuna kadar yapacağı yönlendirmeler ile en yüksek verimi almanıza olanak sağlar.

Youtube Seslendirme Nasıl Yapılır?
Seslendirme; doğuştan gelen ses yeteneğini bir tarafa bırakırsak aynı zamanda bir sanat olup aslında herkesin kolayca yapabileceği bir iştir. Buna Youtube amatör seslendirme denir, bir de bu işin profesyonel ayağı vardır yani seslendirme sanatçısı bu işi yaparak geçimini sağlar ve bu nedenle sayısız deneyim ve bilgiye sahiptir. Aynı zamanda amatör seslerin aksine profesyonel Youtube seslendirme yapan kişiler, diksiyon, düzgün, hatasız konuşma ve artikülasyon sorunu olmadan metinleri seslendirerek izleyiciye aktarırlar. Şöyle düşünün bir tarafta Youtube’un en yüksek takipçi sayısına sahip Youtuber’ı Enes Batur diğer tarafta da yılların verdiği bilgi ve deneyimle Okan Bayülgen sizce hangi seslendirme daha profesyonel ve başarılı olacaktır? Youtube kanal seslendirme çalışması doğru planlanmalı ve aktarılacak mesaj doğru ama en etkili bir biçimde izleyici aktarılmalıdır. Bunun için ciddi anlamda çalışılması gerektiğini ve teknik anlamda bilgi sahibi olunması gerektiğini bilmek gerekiyor. Mesela bir filmin başrol oyuncusunun dublaj çalışmasında sadece sesini taklit etmek yeterli olmaz, sesinde oluşan jest ve mimiklerini belki de bir kahkaha sesini de taklit ediyor olabilmek seslendirme sanatçılarının duyarlı olduğu ve ayrı bir yetenek isteyen noktadır.

Bu nedenle amatör Youtube seslendirme yapan kişiler ne kadar profesyonel bir çalışma kalitesi yakalamaya çalışsalar da jest ve mimiklerde benzerlik olmadığı için kaliteli bir seslendirme çıkması sağlanamaz. Eğer profesyonel Youtube seslendirme çalışması yapılması isteniyorsa, konusunda uzman seslendirme sanatçıları ile çalışmalısınız. Neden diye soracak olursanız? Jest, tonlama, mimikler ve hatasız vurgu buna ek olarak teknik anlamda bilgi sahibi olan kişiler profesyonel Youtube seslendirme yapabilir ve ancak bu şekilde yapılan çalışmadan beklenen verim alınabilir.

Sizce stüdyo ortamında yapılan bir Youtube seslendirmesi mi yoksa bir Youtuber’ın odasında aldığı kayıt mı daha profesyoneldir?
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Youtube kanal seslendirme çalışmalarında tüm dünyada %62’lik bir bölümde amatör seslendirme yapılmaktadır. Hiç kuşku yok ki bunlar profesyonel Youtube Seslendirme hizmetinin getireceği ek bütçe, insanları bu çalışmalardan uzaklaştırmaktadır. Yine aynı araştırmaya göre kurumsal şirketler %93’lük bir oranda Youtube üzerinde yayınlayacakları videolarda Youtube seslendirme ajansı ile çalışıyor. Sizde eğer profesyonel bir stüdyodaki seslendirme çalışmasını inceleme şansınız olursa bu konuda cevabı bulmanız aslında daha kolay olacaktır.

Profesyonel seslendirme stüdyolarında, sesin kaliteli çıkması kadar konuya uygun bir ton olmasına da dikkat edilir.
Örneğin bir anneler günü reklamında yapılacak seslendirme çalışmasındaki ses ve tonlama farklıdır, bir babalar günü reklamındaki ses ve tonlama çok daha farklıdır. Seslendirme konusunda, işini profesyonel olarak yapan seslendirme sanatçıları, Youtube seslendirme ve diğer işlemlerde de bu hassas noktalara dikkat ederek işlem gerçekleştirirler.

Youtube Videolarını Eleştirin ve Yorumlar Yazın!
YouTube kanalları ve Youtube’a yönelik olarak yapılan Youtube video seslendirme çalışmalarını elinizden geldiği kadar eleştirin, doğru, düzgün ve etkili bir Türkçe kullanılması konusunda kanal sahiplerini bilgilendirin ve gerekiyorsa uyarın. Türkçe dilini olabilen en yüksek kalitede tutabilmek için yanlış anlatımlar veya bozuk bir Türkçe ile video hazırlayanlar yapacağınız bu uyarılarla daha kaliteli videolar hazırlanması konusunda teşvik edilmiş olacaklardır. Eğer bir konuda yorum yapmaya karar verdiyseniz hızlıca bir yorum yazmak yerine, en azından ne olacağını görebilmek adına videoyu sonuna kadar görüntüleyin.

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası

Bize yazın!