seslendirme

Plug-in Nedir? Nasıl Kullanılır?

Plug-in Nedir? Nasıl Kullanılır?

Plug-in denen, sequencer programına eklenti şeklinde kullanılan programların önemi büyüktür. Plug-inler üç farklı formatta üretilmektedirler: VST (Steinberg), Direct-X (Microsoft) ve TDM (Protools). Oldukça ucuz olan bu ürünler aynı zamanda çok kullanışlıdır. Pahalı stüdyolarda donanım olarak bulunan ses modülleri, kompresörler, equalizer katları, filtreler artık tek bir bilgisayarın içine plug-inler olarak girebilmektedirler. :

İşte edinmeniz gereken en temel pluginler:

Soft synth: Ses modüllerine karşılık gelen “soft-syth”lerin kullanımı artık üst düzeydedir, içinde ses bankası olmayan MIDI klavyenizle sınırsız sayıda sese ulaşmanız artık çok kolay hale gelmiştir.

Ses örnekleyici (Sampler): Sample edilmiş sesleri bu programlar sayesinde kullanıp düzenlemelerinize daha gerçekçi ya da özgün bölümler ekleyebilirsiniz.

Efektler (Effects plug-in): Uygun fiyatlara, analog kadar sıcak olmasa da, bazen daha da iyi sonuçlar veren efektler bulabilirsiniz. EQ, Compressor ve Reverb elinizin altında bulunması gereken en önemlileridir.

Tüm bunlar müzik kaydetmek ve üretmek için yeterlidir ama ayrıca bir ses editörü (wave editor / audio editor) programı elinizdeki sesleri kesip yapıştırmanız için gerekli olacaktır. Artık birçok sequencer program içinde kendiliğinden yüklü olarak gelmektedir, ancak özellikle bu iş için üretilmiş programların yapabilecekleri yanında sınırlı işlevlere sahiptirler.

Eğer “benim bir bilgisayarım var ve hiçbir yazılıma ya da donanıma verecek param yok” diyorsanız, hemen www.buzzmachines.com adresine gidin ve buzz tracker programını ücretsiz olarak indirin. İçinde hem efekt, hem sampler, hem soft synth olan, arayüzü bilindik sequencer programlarından farklı, belki bazılarınızın Amiga zamanlarından hatırlayacağı “tracker” tipinde bir müzik programı. Ayrıca linkler bölümümüzü sürekli takip edin.

Size son olarak önerimiz daha geç kalmadan bilgisayarlı müzik dünyasına, minimum bir konfigürasyonla adım atın, zaman içinde zaten nelere tam olarak ihtiyaç duyduğunuzu görmeye başlayacaksınız.

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası

Bize yazın!