Seslendirme Stüdyosu Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Blog Haberlere Geri Dön
Seslendirme Stüdyosu 2019 Toplam okuma süresi 3 dakika.

Seslendirme Stüdyosu Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Şu an bildiğimiz yankısız odalar, son derece sessiz alanlar oluşturmak için ses yalıtımı ve buna ek olarak nemlendirme bileşenlerini kullanıyor. Bu malzemeler, yumurta kutusu malzemesine benzer şekilde büyük, ihtiyaç duymayacak kadar sıktır ve genellikle bir odaya ses yalıtımı için çok şey gerekir.

Kuantum Mekaniği
Kuantum mekaniği kullanılarak yeni bir malzeme keşfedildi. Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden profesör ve teorik bir fizikçi olan Sebastian Huber liderliğindeki bir araştırmacılar, küçük atom altı parçacıkların davranışına dayanan yeni bir tür son derece sessiz ses yalıtımı üretmeyi öğrendi. Kuantum fiziği teorilerindeki formülleri kullanarak, ses ve titreşimlerden mutlak yalıtım sağlayabileceklerini söyleyen bir malzeme inşa ettiler. Araştırmacılar ekibi, bu yeni malzemenin endüstriyel işlemlerde titreşimleri azaltmaya yardımcı olmak veya yeni ürünleri test etmek için tamamen sessiz odalar oluşturmak için kullanılabileceğini açıkladı. Bu malzemenin sesi işlemek için de kullanılabileceğini söylüyorlar.

Ses Yalıtımlı Seslendirme Stüdyosu 2019Sesi Yönetin
Kullanacağınız akustik yönlendirici malzemelerle, sesin oda içerisinde ve akustik yansıtıcılar aracılığı ile nötrleşmesini ve akustik anlamda da sıkıntısız bir oda yarattığınızdan emin olun. Dışardan gelebilecek gürültü ve dış sesleri azaltsanız da eğer içeride akustik anlamda matematiksel hesaplamaları yanlış yapılmış bir stüdyo kurarsanız. Dışardan gürültü gelmeyen ama içerden de kayıt aldığınızda eko ve benzeri sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Akustik yalıtım ve yönlendirici malzemeler ve basit fizik kuralları ile sizde kusursuz bir ses kayıt stüdyosu yada bilinen ve en çok tercih edilen ismi ile seslendirme stüdyosu kurmuş olursunuz.

Matematik Formülü
Bu malzemelerdeki parçacıkların nasıl davrandığını açıklayan matematiksel bir formül, bir sistemi tasarlamak için nasıl kullanıldığını daha gerçekçi bir ölçekte. Bu araştırmada, dikdörtgen bir kafes içine yerleştirilmiş ve birbirine küçük yaylarla bağlanmış 270 sallanan sarkaç dizisi kullanılmıştır. Sesle titreştiğinde malzemeye ne olacağı gibi, hareketin malzemenin dışından geçtiğini görmek için sarkaçlardan birini iki yana salladılar. Dizinin dışındaki sarkaçlar, dikdörtgenin etrafındaki bir dalgada ritmik olarak titreşti, merkezdeki sarkaçlar tamamen hareketsiz kaldı.
Profesör Huber ve ekibi şimdi daha kullanıcı dostu hale getirmek için daha küçük ve sarkaçsız bir cihaz geliştirmek için çalışıyor.

Konsept ilgi çekici ve şu an için tam anlamıyla takdir edemediğimiz bir şey olsa da, bir seslendirme oturumu üzerinde çalışmayı veya oda sesinin bir tarafının prova ettiği ve diğerinin sesi manipüle edemediği bir seslendirme seçmeleri yaptığını hayal edin.

Seslendirme Stüdyosu 2019Ekipmana Yatırım Yapın
Yetenek üzerine bir ses olarak, özellikle kariyerine odaklanmak istiyorsan, donanımına yatırım yapmalısın. Profesyonellerin çoğu sesinin kendi kaydı STUDIO’su var, işte kendi kayıt stüdyosunu oluşturmak için ihtiyaç duyabileceğiniz şeylerden bazıları:

-Ses geçirmez stüdyo veya Ses Kabini
-Echo Eliminator ile mikrofon (eBay’de bir tane bulabilirsiniz)
-Üretim Ses Mikseri
-Kulaklıklar (ses kaçağını ve ses kalitesinin izlenmesini önlemek için)
-Bilgisayar (ses düzenleme için)
-Referans Hoparlör (ses düzenleme için en iyisi)
-Güç Amplifikatörü (monitör hoparlörleri için)
-Mikrofon Standı

Çalışmanızı Online Platforma Taşıyın
YouTube’un gücünü biliyorsunuz – sıradan insanları süperstar yapabilir! Çoğunluğun gerisinde olmadığından emin ol. Ayrıca, çalışmalarınıza herkes için çok uygunsa, sizin için bir artı puan olacaktır.

Her şey herkes için işe yaramaz. Sizin için ne işe yararsa, not aldığınızdan emin olun, böylece bir sonraki kaydınız birincisinden daha iyi yaratabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası