seslendirme

Seslendirme Sanatçısı Nedir ve Ne İş Yapar?

Blog Haberlere Geri Dön
Seslendirme Sanatçısı Nedir? Nasıl Olunur? Toplam okuma süresi 3 dakika.

Seslendirme Sanatçısı Nedir ve Ne İş Yapar?

 

Başarılı Seslendirme Sanatçısı OlmakSeslendirme sanatçılığının sürekli yayılan bir alan olması nedeniyle her geçen gün bu alana olan ilgi artıyor. Siz de seslendirme sanatçısı olmaya ilgi duyuyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu işe olan başvurular konusunda kafanız karışmış olabilir ya da nasıl bir seslendirme sanatçısı olacağınız konusunda emin olmayabilirsiniz. Merak etmeyin, eğer bahsedeceğimiz önemli maddelere dikkat ederek iş başvurularınızı yaparsanız kolayca seslendirme sanatçısı kariyerinize adım atabilirsiniz.

Seslendirme sanatçısı olmaya ilgi duyuyorsanız öncelikle bu alana dair detayları, sizi nelerin beklediğini ve nasıl başarılı olabileceğinizi öğrenmelisiniz. Her meslekte olduğu gibi, bir mesleğin önemli noktalarını bilmeden o alana atılmak size yalnızca başarısızlık getirecektir.

Bu yazıda başarısızlığa uğramamanız için başvurular hususunda dikkat etmeniz gereken önemli şeyleri toparladık. Gelin, beraber inceleyelim.

Seslendirme Sanatçısı Nedir ve Ne İş Yapar?

Bir seslendirme sanatçısı sesini reklamlar, filmler, sesli kitaplar, animasyonlar ve benzeri içerikleri seslendirmek için kullanan kişidir. Bu kişiler dublaj ya da karakter seslendirme gibi film sektörüne ait işlerden telefondaki yapay zekaların ya da reklamlardaki konuşmacının sesi olmaya kadar çeşitli işler yaparlar. Hem evden hem de iş yerinden çalışmaya müsait olan bu meslek, sadece güzel sese sahip olmaya değil, ayrıca basit oyunculuk ve vurgu yeteneklerini barındırmaya da ihtiyaç duyar. Bunların yanında eğer sanatçı kendi sesini düzenleyerek iş yapacaksa Adobe Audition, Audacity ve Wavasour gibi ses düzenleme uygulamalarını da bir nebzeye kadar bilmeyi gerektirir.

Başarılı Seslendirme Sanatçısı Olmak

Bir Seslendirme Sanatçısı Olarak Hangi Alanlarda Çalışabilirsiniz?

Seslendirmeye hayatımızın birçok yerinde ihtiyaç duyulduğundan bir seslendirme sanatçısının çalışabileceği alanlar oldukça çeşitli ve geniştir. Bir düşünün, otobüse bindiğinizde durak isimlerini okuyan, hastanede ekrandan konuşan, reklamlarda ürünleri tanıtan o sesler birer seslendirme sanatçısına ait. Bunlara ek olarak örneklerimizi filmler, reklamlar, televizyon programları, video oyunları, belgeseller, eğitim içerikleri ve telefon sistemleri diyerek çoğaltabiliriz. Bir sınır yok, seslendirmeye ait her yerde bir seslendirme sanatçısı olarak çalışmanız mümkün.

İyi Bir Seslendirme Sanatçısı Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Seslendirme sanatçısı olmaya karar verdiniz fakat nereden başlayacağınızı, kendinizi nasıl geliştireceğinizi ve nasıl iyi bir ses sanatçısı olacağınızı bilmiyorsunuz diyelim. Bu durumda ilk olarak yapmanız gereken bazı şeyler var.

Sesli Okuma Pratiği Yapmak

Sık sık sesli okuma pratiği yapmak size kendi sesinizi nasıl kullanacağınızı öğretecektir. Sürekli kendi sesinize, nerelerde nefes alıp verdiğinize ve vurgularınıza dikkat ederek okuma yaparsanız yazıyı sese aktarışınız gittikçe daha da profesyonelleşecektir. Kendi sesinizi kaydederek ya da güvenilir bir tanıdığınızın yanında sesli okuma yapmak nerelerde yanlış yaptığınızı daha hızlı fark etmenizi sağlayacaktır.

Doğru Nefes Alma Tekniklerini Öğrenme

Konuşurken doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek bir seslendirme sanatçısı için en kritik noktalardan bir tanesidir. Kimse bir reklamda birinin nefes alışverişini dinlemek istemez. Nefesinizi nasıl kontrol edeceğinizi ve sesiniz için nefesinizi nasıl şekillendirmeniz gerektiğini bilmek sizi kesinlikle daha iyi bir seslendirme sanatçısı yapacaktır.

Başarılı Seslendirme Sanatçısı Olmak

Seslendirme Dersleri Almak

Seslendirme dersleri almak, doğru teknikleri bilen bir eğitimciden yardım almak olacağından çok hızlı gelişebilir ve nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Öğretmeniniz sizi dinleyip geribildirimler vereceğinden yanlışlarınızı düzeltmeniz hızlı olacaktır.

Seslendirme Yapacağınız Karakter Üzerine Çalışma

Bir seslendirme işi aldınız ya da pratik yapıyorsunuz diyelim. Seslendireceğiniz karakteri benimsemek sesinize daha fazla duygu ve gerçeklik katacağından karakterler üzerine çalışmak da sizi daha iyi bir seslendirme sanatçısı yapacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak seslendirme sanatçısı olmak isteyen birinin bol bol pratik yapması gerektiğini söyleyebiliriz. Doğru noktalara çalışırsanız önünüzde sizi bekleyen parlak bir kariyer olacaktır. Belki bir film, belki bir animasyon ya da bir reklamda seslendirme sanatçısı olmak için değindiğimiz noktalara dikkat etmeniz yeterli.

 

Seslendirme Sanatçısı Nedir ve Ne İş Yapar? konusunda bize oy vermek ister misiniz?

Açıklama:

Kendisini sürekli geliştirmeyi hedefleyen My Prodüksiyon, "Seslendirme Sanatçısı Nedir ve Ne İş Yapar?" başlıklı yazımızı vereceğiniz puanlarla değerlendiriyor.

1 yıldız 2 yıldız 3 yıldız 4 yıldız 5 yıldız
Genel Puan: 5 (Toplam 485 Oy)

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası