Santral Seslendirmesinin Marka Üzerine Etkileri

Blog Haberlere Geri Dön
Santral Seslendirmesi Toplam okuma süresi 3 dakika.

Santral Seslendirmesinin Marka Üzerine Etkileri

İnsanı insan yapan ve insanı diğer unsurlardan ayıran en önemli özellik dildir. Bizler dil sayesinde isteklerimizi karşı tarafa iletebilir ve isteklerimize ulaşabiliriz. Eğer dil olmasaydı birçok işimizi yapamayacak ve belki de insanlarla hiç anlaşamayacak anlaşabilsek bile isteklerimizi, dileklerimizi onlara iletemeyecektik. Bizler dil sayesinde kendimizi karşımızdakilere anlatabilir ve anlaşma yolunu da bu şekildeki bir iletişimle kurabiliriz. Dil aynı zamanda aklımızdan geçenleri ifade etmemize de yarayan bir organımızdır. Düşündüklerimizi, hayal ettiklerimizi, aklımızdan geçen her şeyi dil sayesinde kelimelere döker ve insanlara iletiriz. Bizler toplumdaki iletişimi dil sayesinde sağlıyor ve toplumsal gelişmeyi de bu şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Dünya ilk kurulduğu günden itibaren çok değişik diller ortaya çıkmıştır. Bu dillerle beraber alfabeleri de geliştirilmiş ve bu şekilde bir iletişim kurulmaya çalışılmıştır.

Öyle zannediyoruz ki dünya kurulduğu andan itibaren kullanılan diller arasında Türkçe de son derece eski ve köklü bir dildir. Ancak günümüzde sadece Türkiye sınırları içinde konuşuluyor olması onun daha da gelişmesini engellemektedir. Günümüzde dünyada en ok konuşulan dil İngilizcedir. Hemen hemen birçok alanda kullanılan İngilizce son derece gelişmiş bir dildir. İngilizce’ nin kulanım alanı o kadar yaygındır ki insanlar reklam seslendirmelerini yaparken dahi İngilizce yapmaktadırlar. Çünkü bu dil dünyanın her yerinde anlaşılan ve konuşulan bir dildir. Günümüz şartlarında seslendirme birçok yerde kullanılmaktadır. Bu alanların içine reklam seslendirmesi, film seslendirmesi, dinlenme tesislerindeki otobüs firmalarının yapmış olduğu seslendirmeler, otogarlarda, havalimanlarında, alışveriş merkezlerinde, çevrimiçi satış yapan mağazaların telesekreter sistemleri yasa santral seslendirmesi gibi ve buna benzer birçok alanda yapılan seslendirmeler girmektedir. Bu tür seslendirmelerin amacı daha geniş kitlelere ulaşarak oluşturmak istediği etkinin daha kolay bir şekilde oluşmasını sağlamaya çalışmaktır.

Ülkemizde de sıkça gördüğümüz seslendirmeler de genellikle turizm bölgelerinde olmaktadır. Bu bölgelere genellikle yabancı turistler geldiğinden dolayı seslendirmeler de ortak dil olan İngilizce olarak yapılmakta ve böylece yabancı turistlerle iletişim daha da kolaylaşmaktadır. Seslendirmenin dilinin olduğu kadar seslendirmeyi yapacak kişinin o dili ne denli düzgün konuşabildiği de çok önemlidir. Firmalar seslendirme yaptıracağı kişileri seçerken seslendirme yapılacak dili ana dili gibi konuşabilen ve bu konuda uzmanlaşmış olan kişileri genellikle tercih etmektedirler. İngilizce de kendi arasında en çok tercih edilen aksanlar olarak İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ancak bütün dünyada en çok kabul gören İngilizce, İngiliz İngilizcesidir. Bu yüzden de seslendirme yapacak kişinin çok net bir şekilde İngiliz İngilizcesini konuşabilmesi son derece önemlidir. Bunun sebebi ise daha net ve anlaşılır bir seslendirme yaparak hedeflenen kitleye ulaşımın daha kolay olmasını sağlamaktır. Santral seslendirmesi marka bilinilirliği üzerine olumlu etkiler sağlar, bunlar arasında en çok hatırlananlar marka ismi ile birlikte jingle ve sloganlar olacaktır. Santral Anonsu Seslendirmesi zor ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Aynı zamanda markanızın prezantasyonu açısından da önemlidir ve büyük katkılar sağlar.

Bazı firmalar işi bir adım daha ileriye götürerek maddi anlamda da fedakârlıklar yaparak bu seslendirme işini İngilizce’ yi son derece iyi konuşan ve ünlü kişilere yaptırmayı hedef kitleye daha rahat ulaşabilme adına tercih etmişlerdir. Çünkü ünlü isimlerin sesleri daha kolay tanınacak ve verilmek istenen mesaj rahatlıkla verilecektir. Ayrıca bu durum, seslendirmeyi yaptıracak olan kişinin de ilgisini çekmekte ve genelde firma sahipleri de bu yönde eğilim göstermektedirler. Çünkü topluma mal olmuş, güven veren ve aynı zamanda da ünlü olan kişiler bu seslendirmeyi yaptıkları zaman toplum tarafından o seslendirmesi yapılan ürüne karşı da bir güven oluşmuş olacak ve o ürünün gerek tanıtımı gerekse de satışı son derece kolay olacaktır. İşte sırf bu yüzden bazı seslendirmelerde ünlü kişiler kullanılmakta ve bunun semeresini de firmalar fazlasıyla almaktadırlar.

Santral Seslendirme Örneklerimize Göz Atın

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası