Santral Kaydı ile Etkili Mesaj Nasıl Oluşur?

Blog Haberlere Geri Dön
Santral Kaydi İle Etkili Mesaj Toplam okuma süresi 3 dakika.

Santral Kaydı ile Etkili Mesaj Nasıl Oluşur?

Seslendirme kaydı profesyonelleri gün boyu bir çok metine sesleriyle hayat verir. İnsan sesi, yapısı gereği kaydedilmesi diğer bir çok sese göre daha karmaşık ve sorunlu olarak kabul edilir. Çoğu enstrümana ait oldukça iyi bir fikrimiz varken; insan sesi sabit frekans değerlerine sahip olmadığı ve değişkenlik gösterdiği için kolay deformasyona uğrar ve bozulur. Her bireyin kendine özgü bir tonlaması, kalitesi ve davranış şekli vardır. Telaffuzdaki tutarsızlık, varyasyonlar, dudak çıtlaması, nefes alma ve “plosives” adı verilen yüksek hava basıncı salımları, kaliteli bir kayıt için doğal engellerdir. Bir Santral mesajı ve santral bekletme programı veya müşteri hizmetleri görevlisi karşılama için bir komut dosyasının işleyişinde olduğu gibi telefon için ses kaydı yaparken, bir başka bir sorun daha vardır; kayıt bir telefon santralinden çıkış yapıp telefon alıcısı üzerinden dinleyen bir müşteri için hoş ve işlevsel olmalıdır.

Santral kaydı ile etkili mesaj nasıl oluşur?
Ses yeteneğinizin, kayıt gerçekleştirilmesine izin verecek nezih ve rahat bir ortamda olduğunuzdan emin olun. Seslendirme sanatçısı ortamdan rahatsız olursa, senaryoyu inandırıcı, özgün bir şekilde odaklayıp okumakta zorlanır. Santral okumaları ne kadar gerçekçi olursa, dinleyici mesajı daha olumlu olarak kolayca alabilecektir. Vermek istediğiniz telefon santral mesajı ne kadar sade, anlaşılır ve iyi tonlanırsa şirketinizin imajı da aynı derecede artacaktır.

Ses mühendisi seslendirme sanatçısına ait uygun bir kayıt seviyesini ayarlayabilmek için telefon santrali kaydı alınırken, stüdyo ortamında koordineli olarak çalışmalıdırlar. Bu seviye, telefonda dinleme yapan müşterilerinizin gürültüsüz ve flat (ses seviyesindeki yükselme alçalma olmadan) güçlü bir tonlama ile kayıt alınmalıdır. Çoğu zaman bir ses mühendisi bu seviyelerdeki iniş ve çıkışları el ile müdahale ederek de dengeleyebilir.

Bir santral seslendirmesi hazırlığında seslendirme sanatçısı uzun ya da tekrarlı bir senaryoyu okuduğunda, anlatımda akıcılığı dengeleyebilmek kafa karıştırıcı olabilir, birkaç kelimenin kayması ya da bir çizginin atlanmasına neden olur. Bunu kontrol altında tutmak için, seslendirme sanatçısı santral ses okuması ve santral komut dosyasında yer alan santral metinleri an be an takip etmelidir. Böylece tüm hataları yakalayabilirsiniz.

Santral seslendirme kaydı aşamasında yaşanan bir diğer zorluk, istenmeyen gürültüyü ortadan kaldırmaktır. Gürültü seviyesine dair iyi bir sinyal oluşturmak önemlidir, ancak mikrofona yakın bir noktada gerçekleşen ağız seslerinden kaçınmak zordur bu noktada görev santral seslendirme sanatçısına düşmektedir. Bu sesleri ortadan kaldırmanın en iyi yolu etkili bir mikrofon pop filtresidir. Bir pop filtresi genellikle seslendirme sanatçısının ağız mesafesi ile mikrofonun arasına yerleştirilebilen küçük bir dairesel gergi şeklinde görülür. Mikrofon pop filtresinin amacı, çoğu zaman abartılı P, B, S ve T harflerinin baskılı ses yapısı gereği oluşabilecek basınçlı havayı yani plosive’i engellemektir. “Sss” ve / veya “Ssh” seslerinde çok fazla enerji konsantrasyonunun yarattığı yüksek frekans “beyaz gürültü” veya “tıslama” sesi olan Sibilance, “de-esser” olarak bilinen bir sinyal işlemcisi ile de önlenebilir.”. Gıcırdama, dudak şapırdaması ve nefes alma gibi diğer seslerden kaçınmak için, uygun mikrofon tekniğini uygulama becerisini ve bu tür oluşumların santral veya ivr senaryosu içerisinde düşmeler sırasında stratejik olarak yerleştirilmesini teşvik etmelisiniz.

Telefon santral kaydı için etkili bir şekilde kayıt yapılmasına ilişkin diğer faktörlerin çokluğu olmasına rağmen, bu talimatların dikkate alınması sağlam bir temel işlev olarak hayati derece önem arz edecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası