Sağlık Bakanlığı Antibiyotik Kullanımı Santral Karşılama Anonsu

Blog Haberlere Geri Dön
Sağlık Bakanlığı Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Santral Karşılama Anonsları Toplam okuma süresi 3 dakika.

Sağlık Bakanlığı Antibiyotik Kullanımı Santral Karşılama Anonsu

Sağlık Bakanlığı’nın bir projesi olarak, bilinçsiz antibiyotik kullanımının azaltılması amacıyla “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası” başlatıldı! Gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmeyi amaçlayan bu kampanya kapsamında kamu spotları, santral anonsları, görseller ve internet videoları hazırlandı. Tüm bu hazırlıklar tek bir amaç için yapıldı, gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi…

My Prodüksiyon olarak, başta Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca olmak üzere ülkemizin toplum sağlığını koruyan ve aldığı tedbirlerle kollayan en önemli kuruluşu olan Sağlık Bakanlığı ve tüm çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyor ve bu kampanya dahilinde elimizden geleni yapmak adına hastane, klinik, laboratuvar ve benzeri tüm sağlık kuruluşlarının santral karşılama anonslarında kullanabilmeleri için tamamen ücretsiz olarak akılcı antibiyotik kullanımı santral karşılama anonsu ve akılcı antibiyotik kullanımı video prodüksiyon altyapımız ile sayın bakanlığımıza sonuna kadar destek veriyoruz.

T.C. Sağlık Bakanlığı

Antibiyotik Kullanımı Kamu Spotu

 
Sağlık Bakanlığı’na ait verilerine göre, antibiyotik kullanım sıklığı yüksek olan Türkiye’de farkındalığın artırılmasıyla kullanım oranlarında azalma görülmeye başlandı. Özellikle son 5 yılda farkındalık açısından ciddi aşamalar kaydedildi. Türkiye’de kullanılan antibiyotik sayısı 2011’de 218 milyon kutuyken, 2016’da bu rakamlar 23 milyon kutu azalarak 195 milyona indi.

2011’de ilaç için verilen her 100 liranın 11 lirası antibiyotiğe harcanırken, 2016’da 6 lirası antibiyotiklere ayrıldı. 2011’de her 100 reçetenin 35’inde antibiyotik varken, 2016’da 100 reçetenin 29’unda antibiyotik yer aldı.

Akılcı Olmayan İlaç Kullanımı Örnekleri

1-) Gereksiz yere enjeksiyon kullanımı.
2-) Gereksiz ve uygunsuz vitamin kullanımı.
3-) Bilinçsiz gıda takviyesi ve bitkisel ürünlerin kullanımı.
4-) İlaç-ilaç etkileşimleri ve besin-ilaç etkileşimlerinin ihmal edilmesi.
5-) Gereksiz antibiyotik kullanımı.

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Santral Anonsu

Enfeksiyon hastalıkları, halk sağlığı açısından önemli ve uygun antimikrobik tedaviyle başarının sağlandığı bir alandır. Bununla birlikte gerek toplumda gerekse hastanede kazanılan enfeksiyon hastalıkları akılcı olmayan antimikrobiyal tedavilerin kullanılması sonucu tedavi edilememekte ve belki de hasta kaybedilmektedir. Uygun antimikrobiyal tedavi; sağ kalım, komplikasyon ve kronikleşmenin önlenmesi, hastalık şiddet ve süresinin kısaltılması açısından önemlidir.

İdeal Antibiyotik Kullanımı

İdeal antibiyotik kullanımı için; doğru tanı sonrası doğru antibiyotik; en uygun yoldan, etkin dozda, optimum aralıklarla, uygun süreyle verilmelidir. Doğru antibiyotik kullanımı için, mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı mutlaka sorgulanmalıdır. Tanı açısından gerekli değerlendirme yapılmadan ve enfeksiyon olmaksızın antibiyotik kullanılması, seçilen antibiyotiğin yanlış olması, antibiyotik dozunun yetersiz veya aşırı olması, doz aralıklarının uygunsuz olması durumlarında antibiyotikler uygun kullanılmamış olur. Etkinliği bilinen bir antibiyotik yerine maliyeti daha yüksek ve yeni olan bir antibiyotiğin seçilmesi, gerekli olmadığı halde aynı anda birden fazla antibiyotiğin kullanılması, kültür sonucuna uygun olmayan antibiyotik kullanımı da antibiyotiğin uygunsuz kullanımına örneklerdir.

Daha Bilinçli Antibiyotik Kullanalım!

Antibiyotik direnci tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Antibiyotik-dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar, hastalığın ve ölüm oranlarının artması ve hastanede geçirilen sürenin uzaması ile sonuçlanmakta ayrıca tedavi maliyetlerinde de artışa neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımı, insanlardaki normal bakteriyel floranın değişmesine bu da çoğu kez antibiyotik dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına ve ishal gibi yan etkilerin görülmesine neden olabilmektedir.

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Santral Karşılama Anonsu

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Santral Karşılama Anonsu İndir

SANTRAL FORMATI SAĞLIK BAKANLIĞI ANTİBİYOTİK KULLANIMI
WAV FORMATI
SANTRAL ANONSUNU (WAV) İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
MP3 FORMATI
SANTRAL ANONSUNU (MP3) İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini önlemek için antibiyotikleri doğru kullanma konusunda toplum olarak farkındalığımızı artırmamız gerekmektedir. Bugün dur demezsek, yarın çok geç olabilir!

Sağlık Bakanlığı Antibiyotik Kullanımı Santral Karşılama Anonsu konusunda bize oy vermek ister misiniz?

Açıklama:

Kendisini sürekli geliştirmeyi hedefleyen My Prodüksiyon, "Sağlık Bakanlığı Antibiyotik Kullanımı Santral Karşılama Anonsu" başlıklı yazımızı vereceğiniz puanlarla değerlendiriyor.

1 yıldız 2 yıldız 3 yıldız 4 yıldız 5 yıldız
Genel Puan: 5 (Toplam 149 Oy)

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası