seslendirme

Masal Seslendirme ve Dublaj Çalışmaları

Blog Haberlere Geri Dön
Masal Seslendirme & Dublaj Toplam okuma süresi 3 dakika.

Masal Seslendirme ve Dublaj Çalışmaları

Masal seslendirme konusunda profesyonel çözümlere ihtiyacınız mı var?
Peri masalları gibi kısa hikayelerle başlamanın, sesli kitap anlatımı, kayıt ve düzenleme konularında nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bu yazımızda sizlere aktaracağız.

Her masal seslendirme çalışması, mutlu sonla biteceğini düşündüğünüz şekli ile sonuçlanmaz, çouklara yönelik seslendirme çalışmalarında hassas davranılması gereken bir çok nokta vardır. Masallar, kuşaktan kuşağa aktarılan belirli bir üslupta okunması gereken, bilgi vermeye ve öğreticilik noktasında çocuklara hitap edilebilecek bir dil ile seslendirilmesili ve ahlaki değerler noktasında öğretici olurken bazı noktaların da didaktik bir şekilde altını çizmelidir.

Hem dinleyici hem de seslendirme sanatçısı için çekici olmasının yanı sıra, kamuya açık bir alanda telif hakkı ihlali korkusu olmadan kayıt yapmak için ücretsiz olarak sunulan çok sayıda masal ve ihtiyati tedbirler gereken masal türleri var.

Anavatanınızın ve geleneksel değerlerinizin çeviri sırasında kaybolmasını istemiyor musunuz? Gerçekten hırslıysanız, peri masallarını her zaman ilk dilden güvenle konuşacağınız diğer dillere çevirebilirsiniz. Yazmaktan hoşlananlar için, uzun zaman önce uzak bir yerde yazılmış bir hikayeyi uyarlamaya, belki de şimdi içinde bulunduğumuz manzarayı yansıtacak şekilde güncellemeye bile karar verebilirsiniz!

Masal Seslendirme Pinokyo
Size güncellenmiş masal seslendirme çalışmalarından bir örnek vermek için, National Geographic web sitesinde yer alan peri masallarını örnek olarak sunabiliriz. National Geographic ekibinin uzman kadrosunun çeviri ve dublajını yaptığı bu masallar, duyguyu ve masal seslendirme çalışmalarında verilmesi gereken tüm mesajlarını güzel bir dille harmanlayarak çocuklara yönelik bir üslup ve hitabet ile sunmaktadır.

Klasik bir masalın, masal seslendirme aşamasında kusursuz güncellenmeye ulaşması için şu noktalar önemlidir.

1-) Bir peri masalı veya hikayesini okuyun veya dinleyin ve hikayenin ana olaylarını ve temalarını tartışın.
2-) Masalın coğrafi ortamını ve karakterlerini tanımlamak için kelimeleri ve cümleleri listeleyin.
3-) Masalda tasvir edilen dünyada yaşamak isteyip istemediğinizi açıklayan paragraflar yazınız.
4-) Masalın ülkenizde gerçekleştiyse anlamlı olup olmayacağını tartışın ve bugün yaşadığınız dünyayla daha alakalı hale getirmek için hikayeyi değiştirebileceğiniz yolları listeleyin.
5-) Eski masalların bugün hala ilginç ve alakalı olup olmadığını tartışın.
6-) Masalın veya konusunun güncellenmiş bir versiyonunu planlayın ve masal seslendirme yaparak bir testini yapın.

Bir masalı çocuklara anlatmak hassasiyet ve tam profesyonellik gerektirir. Çocuklara aktarılmak istenen duygu ve düşünceyi net bir şekilde verebilmek için kayıt aşamasında ses efektlerinden yararlanabilirsiniz. Anlatılacak masalları bulmak, özellikle kamu malı olabilecek çalışmalar için ekstra bir hassasiyet gerekir. Peri masallarını takip ederken, orijinallerini (yüzlerce yıllık olabilir) mutlaka tam olarak eksiksizce aktarmaya özen gösterin veya telif hakkı sona ermiş olan uyarlamaları arayın.

Masal Seslendirme Pamuk PrensesBir masal, revizyon aşamasından (yazılı revize ile düzenlenmesi) geçerken, size ne zaman nefes almanızı, duraklatmanızı, karakterleri değiştirmenizi ve ses yansımasını değiştirmenizi hatırlatan işaretler eklediğinizden emin olun.

Masal seslendirme sanatçısı yada masal anlatıcısının konuştuğu an ve karakterlerin konuştuğu anda rollerdeki değişikliklerin, ses tını ve tonları ile birbirinden iyi ayrıştırmanız gerektiğini unutmayın mümkünse bu ayrıştırmayı yaparken ses efektleri ve separator yardımı kullanın. Masal içerisinde seslendirme aşamasında konuşma rolleri olan birden fazla karakter varsa, onlara benzersiz sesler ve iletişim kurma yöntemleri verdiğinizden emin olun. Her bir rolle ilgili temelleri açıklayan kısa bir karakter çizimi yapmak isteyebilirsiniz, böylece karakter özelliklerini, özgeçmişlerini, ilişkilerini, motivasyonlarını vb. ayırarak karakterleri geliştirmek için bir aracınız olur. Hepinize masal seslendirme çalışmalarınızda başarılar diler küçük izleyici veya dinleyicilerinizin masal dublaj çalışmalarınızdan keyif almanızı dileriz.

Masal Seslendirme ve Dublaj Çalışmaları konusunda bize oy vermek ister misiniz?

Açıklama:

Kendisini sürekli geliştirmeyi hedefleyen My Prodüksiyon, "Masal Seslendirme ve Dublaj Çalışmaları" başlıklı yazımızı vereceğiniz puanlarla değerlendiriyor.

1 yıldız 2 yıldız 3 yıldız 4 yıldız 5 yıldız
Genel Puan: 5 (Toplam 558 Oy)

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası