seslendirme

Lehçe Dublaj Seslendirme Örnekleri

Blog Haberlere Geri Dön
Lehçe Seslendirme Toplam okuma süresi 3 dakika.

Lehçe Dublaj Seslendirme Örnekleri

Dizi, belgesel, film gibi herhangi bir görüntü materyalinin konuşmayla çeşitli zenginliğe kavuşturulması ve özetleyebileceğimiz seslendirme, günümüzde birçok yerlerde varlığını ortaya koyarak hissettiren, bazı konularda da ana unsur olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Örneğin; seslendirmeler, birçok dillerde ve şivelerde yapılır. Bunlarda daha çok dublaj kullanılır. Seslendirme işlemi, her ne kadar da gözlere batmamışsa da, film oyuncularının canlandırdığı karakterleri vurgular ve diksiyon açısından incelemeye alındığında, tamamen kişiliğe yönelik bir tasvir yapıldığından, aslında çok büyük önem taşımaktadır.

Yabancı dizi ve filmlerde konuşmaların Türkçeye çevrilmesi ve filme montaj işlemidir. Bir başka söyleyişle; bir gösteride veya sahnede yer alan seslendirme de dublaj yapılacak konuşmaların, müziklerin ve ses efektlerinin profesyonel stüdyo ortamında meydana koyarak gösterime motive edilir. Evet, yine Lehçeyi sonra Lehçe seslendirmesini ele alarak başlayalım.

Lehçe Nedir?
Lehçe, bir dilin tarihi, bölgesel ve coğrafi olarak siyasi sebeplerden ötürü ses, yapı ve söz sıralamasında farklı özellikleriyle ayrılan koludur. Ya da bir dilin, tarihi gelişim sürecinde, bilinen dönemlerde öncelikle bağlı olduğu dillerden ayrılmış ve farklı biçimde gelişmiş kollarına denilir. Lehçe, kendi kelime dağarcığı yapısında ve grameri olan sözel nitelikle sözlü ve işaretleri olan, ama mutlaka yazılı olmayabilen bir iletişim sistemidir; diğer bir tabirle de ağızda denmektedir. Genellikle Lehçe, şive, ağız birbirine karıştırılmamaktadır.

Lehçe Seslendirmesi Nedir?
Bazı tanıtım filmleri başta olmak üzere, şirketler arasında oryantasyon videolar seslendirme, slayt sunumlarından tutun reklam filmlerine kadar. Eğitim filmleri vb. gibi niteliklere lehçe seslendirmesi denir.

Lehçe Seslendirmesi Neden Kullanılır?
Lehçe seslendirmesinin kullanılmasının birçok nedeni vardır. Size bu konuda bazı örnekler verebilirim. Örneğin; kendi ülkemizin veya coğrafi bölgemizin kültürünü, farklı kültürler yaşayan bir millete veya kavme anlatmayı düşünelim. Bu yurt dışı da olabilir veya kendi ülkemizdeki coğrafi bölgelerde olabilir. Her ne ise ben size Afrika’yı örnek verebilirim. Afrika’ya gittiğinizde, oradan herhangi bir topluluğun içine girdiğinizde ve selamlaştınız ki karşıdaki kişi sizin dilinizi bilmiyorsa, Lehçenizden anlamadıysa sizi büyük olasılıkla anlamamıştır.

Sizin beden dilinizden az çok selam verdiğinizi anlamış olabilir kısmen. Peki, neden sizi anlamadı diye düşündüğüz de cevabı çok basit çünkü farklı kültürleri yaşadığımız için ve farklı Lehçelerde konuştuğumuz için birbirimiz anlamamış olabilir miyiz? Kesinlikle evet. Bundan dolayı iletişimimiz sağlıklı olmayabilir ancak birbirimizi dediğim gibi Lehçe uyuşmazlığı olduğu için kısmen beden dili ile kendimiz ifade edebiliriz ancak. Bu nedenden ötürü birbirimi yanlış anlama gibi olumsuz sonuçlarda meydana gelebilir. Böyle bir olumsuz sonuç meydana gelmemesi için Lehçemizi geliştirmemiz lazım. Tabi ki burada lehçe seslendirme büyük rol alıyor ve büyük önem taşıyor. Siz hiç gördünüz mü? Peki, herhangi bir belgeselde lehçesi olmayan bir insan veya tercümanı olmayan bir insan belgesel sunumculuğu yapan tabi ki bu imkansız ve genellikle seslendirmede dublaj kullanılır.

Lehçe seslendirmenin pek çok faydası vardır. Bunlar yukarıdaki başlıkta baktığınızda aslında teker teker faydalarını görebilirsiniz. Yabancı dizi ve filmlerde dublaj kullanılarak seslendirme yapmak ve farklı şivelerde Lehçe seslendirmesi yapmak ve bu farklı iletişim kanallarının net anlaşılmasını sağlamak.
-Yabancı kaynaklardan bilgi edinmek için Türkçe sesi ile seslendirmek
-Farklı kültürlerdeki iletişim bilgilerin Türkçe sesi ile tercüme etmek
-Yabancı dizi ve filmlerdeki seslendirmenin Türkçe seslendirilmesi

Lehçe Nasıl Öğrenilir?
Herhangi bir dilde ve branşınızı göre farklı şiveler öğrenmek istiyorsanız kurslarına müracaat etmeniz gerekmektedir. En yakın Lehçe eğitim kurslarına müracaat etmeniz sizin için bu eğitim çabasına büyük katkıda bulunur. Lehçe seslendirmenin sağlam eğitimini almak istiyorsanız net düşünmeniz gerekir.

Lehçe Seslendirme Örnekleri: Lehçe Seslendirme

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası

Bize yazın!