Kitap Seslendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Blog Haberlere Geri Dön
kitap-seslendirme-hizmeti Toplam okuma süresi 3 dakika.

Kitap Seslendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Kitap seslendirmek hem çok faydalı hem de kolay olmayan bir iştir. Kitap okumak belki hepimizin vakit bulamadığı ya da vakit yaratmadığı ama çoğumuzun hobileri arasında gösterdiği bir uygulamadır. Kitap okumanın güzelliklerin den de herkesin yaralanması gerekir. Maalesef engelliler bu okumalardan yararlanamamaktadır. Son zamanlardan kitap dinlemek hatta masal dinlemek gibi umut verici olaylar ortaya atılmış ve bu sorunlar en aza indirilmeye çalışılmıştır. Minik çocuklarında büyüklerin de yararlanabildiği kitap dinleme hattı, masal dinleme hatları vs. bulunmaktadır.

Neden Kitap Seslendirme?
Okumak herkesin hakkıdır fakat herkes şanslı doğmaz. Kitap seslendirme çoğu zaman engelliler için kullanılan bir uygulama olarak ortaya çıktı şeklinde duyurulur. Bugün kitap seslendirmek sadece engelliler için kullanılmaz aynı zamanda engelli olmadığı halde bu uygulamadan yararlanan kişiler de vardır. Bu hatırlatmayla birlikte yine de en çok engelli arkadaşlarımızın yararlandığını söyleyebiliriz.

Kitap Seslendirme Nasıl Yapılır?
1- İlk olarak dikkat edilmesi gereken konu hatasız ve yanlışsız okumadır. Seslendirdiğiniz kitapta sürekli tökezleyerek okuduğunuzu ve takıldığınız için cümlelere sürekli ara verdiğinizi düşünün. Hem sizi hem de dinleyeni isteksiz bir hale getirir.
2- Diğer önemli konu kitap seslendirirken sesinizin mikrofonla arasının çok iyi ayarlanmış olmasıdır. Sesinizin mikrofona çok yakın olması dinleyeni rahatsız edebileceği gibi mikrofondan çok uzakta olmanız da sesinizin duyulmamasına dolayısıyla kitabın anlaşılamamasına neden olur.
3- Belirtilmesi gereken son noktada kitap seslendirmesi yapmadan önce mutlaka tüm ihtiyaçlarınızın giderilmesi gerektiğidir. Kitap seslendirirken arada yemek yemek su içmek kusma sesleri ve ya uyumak kitap seslendirme için tahammül edilemez bir durum oluşturur.
4- Kitapla ilgili temel bilgileri vererek kitap okumaya başlamak gerekir. Kitabın adını bilmeden yazarını bilmeden seslendirilen bir kitap okunmazda dinlenmez de.
5- Bir E-Kitap Seslendirme çalışması da temelde normal kitap seslendirme ile ilgili aynı temel esaslara ihtiyaç duyar. Dikkatli ve özenli bir şekilde okuma yapılırken yanınızda mutlaka hata kontrolü yapan bir ismin bulunması gereklidir.

Seslendirilmiş kitaplardan nasıl yararlanabiliriz?
Bu konuda pek çok alternatifiniz bulunmaktadır. Bizde sizlere birkaç tanesinden bahsedebiliriz. En çok tercih edilenler sesli kütüphane ve hatlardır. Bunun için sesli kitaplar kütüphanesi hazırlanmış ve okurlara sunulmuştur. Eğer yalnız değilseniz ve ya internet kullanmanızı engelleyecek bir durum yoksa (engelliler de internet kullanabilmesi için klavye ayarları yapılıyor ) sesli kitap kütüphanelerinden yararlanabilirsiniz.

Sesli kitap hatları var ve onlara bu numaralardan ulaşabilir. İstediğiniz kitabı da okutabilirsiniz size önerilecek olan kitapları da dinleyebilirsiniz. Sesli kitap seçimi konusunda bir sınır koymayan kütüphaneler de vardır. Sadece roman okumak olarak bakılmamalıdır. İsterseniz dil çalışması için bu kütüphanelerden yararlanabilirsiniz. Çocuk kitapları seçeneğiniz olabilir ve ya dini bilgi edinmek istiyorsanız yine bu yönde tercih yapabilirsiniz.

Kitap okumanın önemi bugün çok daha anlaşılır hale gelmiştir. Artık kitap okumak hobi olmaktan da çıkıp bir ihtiyaç haline geldi. Bugün herkes daha fazla bilmenin daha çabuk öğrenmenin peşine düşüp Çin’de bulunduğu çağın hızına yetişmeye çalışmaktadır. Kitap okumak öğrenmektir, gezmektir, hayal etmektir, farklı gözden bakmayı bilmektir, konuşmaktır.
Kitap seslendirme okumanın yararlarını ve önemini bilen herkes bugün evinde mutlaka küçükte olsa bir kütüphane bulundurmaktır. Kitap okumanın önündeki engeller gerek kişilerce gerekse devlet tarafından verilen destekler ile kaldırılmaktadır. Artık okumamak için hiç bir bahane bulunmamaktadır. Sizde kendinize bir iyilik yapıp yapacağınız kısa süreli araştırmalarla seslendirilmiş kitaplardan yararlanabilirsiniz. Okuyalım ve okumayanlara okuyalım ya da okutalım.

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası