Tonmeister (Ses Mühendisi) Kimdir?

Daha önceki dönemlerde sadece performe edildiği yerde şahit olunan müzik, 1900’lü yılların başından itibaren kayıt etme sistemlerinin gelişmesiyle bir kez performe edilip sonsuz defa dinlenebilir hale gelmiştir. Ancak kayıt edilmiş müzik ile gerçeği arasında belirli farklar bulunmaktadır.

Günümüzde teknoloji kullanılarak kayıt edilmiş müzik, tam olarak gerçek olanının iyi bir kopyası haline getirilmelidir. Işte bu noktada müziğin kaydedilmesi ile gerçeğine yaklaştırılma işlemleri arasında bulunan kayıt düzeneğini kurma, kayıt etme, kayıt edilenleri tonlama ve karıştırıp bir bütün haline getirme işlemlerini hayata geçiren kişi Ses Mühendisi (Tonmeister)’dir.

Müziğin yanı sıra seslerin kayıt edilip sunulacağı her türlü ortamda (sinema, görsel medya ve radyolar vb.) ses mühendisleri görev alırlar. Türkiye’de ses mühendisi yetiştiren yerler İTÜ Müzik Ileri Araştırma Merkezi ve Bilgi Üniversitesi’ndeki Ses Mühendisliği lisans bölümleridir. Bunların yanı sıra bazı okullarda ses tasarımı ve görsel sanatarla ilgili bölümler bulunmaktadır. Türkiye’de ses mühendislerinin iş olanakları henüz çok çeşitli değildir ancak endüstrinin gelişmesi ile artmaktadır.