Produksiyon Kaydı Nasıl Alınmalıdır?

Produksiyon Kaydı Nasıl Alınmalıdır?

İşimiz genel olarak voice-over kayıtları olduğundan size ilk olarak voice-over kayıtlarını anlatacağım.
İdeal voice-over kayıtları sessiz, yansıması az en az 40 metreküp hacimli iso-booth adı verilen odalarda yapılmalıdır. Seslendirmen kontrol odası (monitör odası) ve iso-booth odası arasındaki camın önünde durmalıdır. Cam ses dalgalarını yansıtıcı bir yüzeye sahiptir, ama camdan yansıyan ses dalgaları mikrofonun arkasında kalacağından ve condenser mikrofon kullanıyosanız, problem yaratmayacaktır.
Voice-over kayıtlarında seslendirme sanatçısında bir kulaklık olması çok önemlidir fakat kulaklığın sesi ne çok açık ne de çok kısık olmalıdır. Kulaklığın volume miktarı seslendirmenin hem doğal sesini hem de kulaklıktan gelen sesini duyacağı şekilde ayarlanmalıdır.
Kulaklıktan monitör edilen seste asla gecikme (latency) olmamalıdır. Computer sistemlerinin hepsinde monitör edilen seste (sinyal) gecikme vardır, bu gecikme süresi kullandığınız donanımla ilgilidir (ses kartı, mixer vb.) iyi ses kartları ve artık çoğu dijital mixerlerde bu gecikme 0 ms değerine oldukça yaklaşmıştır (10 ms altı gecikme süreleri kulağı pek rahatsız etmez) Eğer gecikmeyi engelleyemiyorsanız mixer üzerinde bulunan “aux” çıkışından kulaklığa ses verebilirsiniz.

Kulaklık neden gereklidir ?

Kulaklık kontrol odası ile seslendirmen arasındaki iletişimi talkback sistemi ile sağlar.
Kulaklık kullanan seslendirmen mikrofondan gelen sesinide duyduğu için sesini daha iyi kullanır.

Voice-over kayıt edilirken seslendirmenin ayakta olması tercih edilir. çünkü diyaframlarını daha iyi kullanırlar. Eğer seslendirmenin okuyacağı metin uzunsa ya da başka bir sebepten ötürü seslendirme sanatçısının oturarak okuması gerekiyorsa studyo içinde bir bar taburesi (yuksek bacaklı tabure) bulundurun.
Seslendirmen metinleri elinde tutuyorsa sayfa çevrimlerinde ya da elin kağıda sürtmesinden dolayı oluşan hışırtılar kayda girebilir. Bu durumu önlemek için bir nota sehpası bulundurun. Orkestra tipi büyük nota sehpaları ile bir kaç sayfayı yan yana koymak mümkündür fakat nota seypasına çarpan seslerin yansıyarak kayda girmesini önlemek için nota sehpasının üzerini tül benzeri bir bez ile örtün bez sesi emecektir.

Seslendirme yapılan oda içinde kayıt esnasında ılık su bulundurun. Ilık su boğazı yorulan seslendirmenin boğazını yumuşatır hem de seslendirmenin ses tellerinin sağlığını korumasına yardımcı olursunuz  soğuk su gırtlağı sertleştirir ve ses tellerine zarar verir.