Haber Seslendirme Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

Blog Haberlere Geri Dön
haber-seslendirme-hizmeti Toplam okuma süresi 0 dakika.

Haber Seslendirme Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

Medya sektöründe en önemli hizmet kalitesiyle sunulması gereken yayın anlayışlarında tarafsızlık yayınla hizmet vermeyi gerektiren kulaklık mikrofon gibi bağlantı sağlayan belirli iletişim aletleri olan kesintisiz yayın yapmaya olanak sağlar. Kişinin aktarım gücü ses kalitesi uyumlu ikna edici ve dinlemekten adeta mest eden ikna kabiliyeti yüksek olan ses organizesini yapan zorlu şartlar altında bile hizmet vermekten çekinmeyen haber seslendirme (anons) işlemleri oldukça zahmetli ve yetenek gerektiren iletişim aktarma becerisidir. Habere ses veren kişiler meslek grupları spikere olarak ifade ediliyor. Spikerlik hizmeti daha önceden eğitimden geçerek sağlanabilir.

Haber seslendirme nedir? İşlevleri nelerdir?
Haberi aktaran kişi dış dünyadan bağlantıyı kesmesi gerekiyor. Belirli kurallar çerçevesinde hizmet vermelidir. Haber kalitesini en iyi şekilde sunmak için kişinin daha önceden hazırlık yapması gerekiyor. İş planlaması yapmalıdır. Ayrıca diğer kanallar içinde rekabetçi mükemmeliyet gücü olduğu için hassasiyeti gerektiren bir konudur. İnce detaylara dikkat etmek gerekiyor.
Bu konuda eğitim vermek isteyen kişiler üniversitelerin yüksek okullarında habercilik bölümü adı altında eğitim almaktadırlar. Eğitim kalitesi başarılı olan profesyonel hizmet vermek gerektiriyor. Haber konusuna hâkimiyet kurmak gerekmektedir. Haber seslendirme sisteminde işlev yapan personel kulaklarına materyal takarak yardım alabilir. Profesyonel kaliteyi sunabilir. Ciddi iş gücüyle sıkı sıkı sarılmak gerekiyor. Haber seslendirmesi yapan kişinin morali düzgün olmalıdır.

Haber seslendirme aktarma zorlu şartlar altında bile hizmet kalitesi gerektiriyor mu?
Medya kanallarında haber veren bir spikerin aktarım gücü her ne koşulda olursa olsun başarı gerektiren bir hizmettir. Spikerlik haber seslendirilen ortamda bazen zorlu koşullar.Olabilir anons sunmakla zorluk çekebilirler aynı zamanda kişiler kendini riske atabiliyor. Medyanın olmazsa olmaz hizmetlerinden haber seslendirme (anons) kalitesini değerli kılan haber aktaran kişinin âdeta olayı yaşayarak anlatması gerektiğidir. Kişi bazen bir olayı aktarırken buna benzer olayları daha önce yaşamış gibi hisseder. Sesini dener. Daha öncesi seslendirme yaptığı haberleri hayal edebilir. İlgili çalışan kişi prova süreçlerinden daha önce yaptığı haber kayıtlarından geçebilir. Haber işlemleri oldukça düzen gerektiriyor. Cesaret gerektiren işlemlerde bile başarılı iş çıkartan kişilerdir. Fakat bunun güvenlik kontrolünü sağlayanlar vardır. Kamera arkasında görünmeyen güvenlik önlemleri alan kişiler her zaman vardır. İzleyenlerin dikkatini toplamak adına verilen hizmetler bütünü olmaktadır.

Haber seslendirirken düzgün ifadeler nasıl kullanılır?
Haber aktarma işlemlerinde seslendirme yapan kişinin düzenli kurduğu cümlelerin dışında oluşan ani bir canlı yayın esnasında sanki bir kompozisyon okuyormuş gibi aktarım ifade şekli oldukça düzgün olmalıdır. Düzgün kelimeler kullanmak gerekiyor. Akıcı konuşmalar ve anlaşılır ses tonuyla haber Seslendirme (anons) işlemleri yapılmalıdır. Haberi sunan kişi çok fazla heyecan yapmayan sakin olabilen sesinin kontrolünü sağlayan diksiyon gücüne hâkim olan kişiler olmalıdır. Giriş gelişme sonuç aktarır gibi ifade şekline dikkat edilmesi gerekiyor. Haber aktarmada Türkçe ifadeleri oldukça düzgün ve anlaşılır kullanarak aktarım yapmak gerekiyor. Planlı ve düzgün aktarım şeklinde habere uygun seslendirmeye dikkat edilmelidir. İnsanların dikkatini çekişi ifade şekli düzgün modern konuşma sağlayan kelimeler seçilerek seslendirme yapılması gerekiyor. Yabancı kullanım ifadelerine devlet dairesinde hizmet veren resmi kişilerin ifade şekillerine dikkat etmek gerekiyor.

Haber Seslendirme Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir? konusunda bize oy vermek ister misiniz?

Açıklama:

Kendisini sürekli geliştirmeyi hedefleyen My Prodüksiyon, "Haber Seslendirme Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?" başlıklı yazımızı vereceğiniz puanlarla değerlendiriyor.

1 yıldız 2 yıldız 3 yıldız 4 yıldız 5 yıldız
Genel Puan: 5 (Toplam 158 Oy)

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası