Güzel bir Sesim Var, Seslendirme Yapmak İstiyorum!

Blog Haberlere Geri Dön
Seslendirme Yapmak İstiyorum Toplam okuma süresi 5 dakika.

Güzel bir Sesim Var, Seslendirme Yapmak İstiyorum!

Her hafta duyduğumuz bir soru…
İnsanlar benim güzel seslerim olduğunu söylüyorlar, sizce ajansınıza kayıt olabilir ve seslendirme yapabilir miyim?
Evet, seslendirme yapabilmek için kesinlikle güzel bir sese ve tonlamaya ihtiyacınız var. Ancak, buna ek olarak aslında çok daha fazlası gerekli. Ama tam olarak ne? Cevapları için hem yurtiçi hem de yurtdışından seslendirme sanatçılarımıza sorduk ve aldığımız cevapları sizlerle de paylaşıyoruz.

Metinleri Doğru Şekilde Analiz Edebilme ve Anlama
Yukarıdaki infografiden de görebileceğiniz gibi, betiğin anlaşılması üçüncü en yaygın cevaptır. Çok mantıklı ve belki de bariz bir nokta gibi görünüyor. En azından ortaokul eğitimi almış herkes bir senaryoyu anlayabilir, değil mi? Evet ve hayır. Üzerindeki bir ses, bir yazıyı o kadar iyi anlamanız için ödenir; Bir cümlenin neden hızlı bir şekilde teslim edilmesinin gerektiğini ve neden başka birinin gerçekten olmamasının gerektiğini biliyorsunuz; Bir satıra ne zaman duygu ekleyeceğiniz ve bunu dinleyiciye bırakmanız gerektiğinde.
Kendiliğindenlik ekleme

Üç satırlık bir kayıt için bir buçuk saat boyunca seslendire yapılabildiğini biliyor musunuz?
Bir seslendirme sanatçısı olarak pekte doğal olmayan ortamlarda birazda tiyatral yetenekleri de ekleyerek çalıştığınız gerçeğiyle başlıyor herşey. O zaman bunun kendiliğinden olması için ne yapmak lazım? Mesala Belgrad Ormanı’nda sesliğin içerisinde yürüyormuş gibi sesinizi en net şekilde duymak için tamamen sessiz bir stüdyoda denemeler yapın. Bir ofiste meslektaşlarınız arasında oturuyormuşsunuz gibi, dir dükkân sahibi ya da bir çocuğun ebeveyni gibi, samimi ve inandırıcı olun. Bu sadece güzel bir ses gerektirmez, aynı zamanda iyi bir empati ve oyunculuk yeteneği de gerektirir.

Rap sanatçıları gibi çalışın, Jay-Z geçtiğimiz günlerde bazen bir ay boyunca bir metin üzerinde defalarca alıştırmalar yaparak çalıştığını ve daha sonra tamamen inandığında ve kendine güvendiğinde kayda girdiğini itiraf etti. Günlük hayatta özellikle seslendirme sanatçıları için tüm iş olanakları spontan olarak karşımıza çıkıyor. Ama sonra, baskı altında oluyor ve hissediyoruz ama biraz profesyonellikle bu durumu kendi lehimize çevirmek elimizde. Tek bir anahtar kelimemiz olmalı ve buna odaklanmalıyız daha fazla pratik ve alıştırma ile tam olarak hazır olma bilinci.

Gündelik hayattaki samimiyeti seslendirme çalışmanıza yansıtın
Sesle birlikte çalışmanız gereken noktalar bazen çok zor ve zorlayıcı olabilir. Örneğin, her zaman yüksek sesle okumak için uygun olmayan, yazılı yazı dili ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Örneğin seslendirme sanatçılarımız şöyle bir örnek veriyor: ‘Trafiğin artan şiddetinde kendimi bulunuyoruz.” bu metin bir projede karşımıza çıkabilir ve iş gereği bunu bu şekilde seslendirmemiz gerekebilir ancak gündelik hayatta ise şöyle deriz: “Yollar daha da yoğunlaşıyor” işte aradaki tam olarak ifade etmeye çalıştığımız bu fark hazırlıksız olabileceğimiz cümle yapılarına gündelik hayatta kullandığımız cümle yapılarında olduğumuz inandırıcılıkla ses vermeliyiz.

Cümleler çok uzun olabilir ve bu zamanlama açısından çalışma tempomuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sizin hilelerinizi çıkartmak ve tüm bunları sihirli bir ses kaydı ile teslim etmeye ve kusursuz bir seslendirme çalışmasına dönüştürmek tamamen sizin görevinizdir. Bir seslendirme sanatçısı olarak, elbette farklı şeyler nasıl formüle edebileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilirsiniz. Ancak, kayıt sırasında çoğu zaman senaryonun kalitesi hakkında sızan (seslendirme sanatçılarının sesi ile karıştırmayın) çoğu zaman bunu sadece deneyimsizliklerini örtbas etmek için kullanıyorlar.

Bir monologu, diyalogmuş gibi sunabilmek
Yurtdışı seslendirme sanatçılarımıza da fikir alabilmek ve objektik olmabilmek adına sorduk, seslerimizin % 66.3’ünün bahsettiği bir diğer beceri ise diyalogla ilgilidir. Ses çalışmalarına yeni başladığımızda, çok dikkat çekici bir nokta “Demonuzda, sanki gerçekten oradaymışsınız gibi konuştuğunuz ses örneklerinizi duydum ve bu çok hoşuma gitti” evet eğer bunu bir müşteriniz söylüyorsa gerçekten başarılı bir seslendirme demosuna sahipsiniz demektir. Çünkü işin aslında en zor olan kısmı bir monologu aslında diyaloga dönüştürmeyi başarıyorsunuz demektir.

Gerçekten bir metne çalışarak ve kiminle konuştuğunuzu anlayarak, bu metni gerçekten kusursuz bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Senaryo belki de aslında diyalog olarak yazılmamış olsa bile. Bu sayede insanları doğrudan kendileriyle konuştuğunuzu hissedebilirsiniz. Sesinizde X faktörünün, otoritesinin veya kişiliğinin olumlu eleştirisi de kesinlikle buna yardımcı olacaktır.

Unutmayın, iyi bir ses, yön alabilir.
Yurtdışı seslendirme sanatçılarımızın %77.3’üne göre: İyi bir ses olarak, yön alabilmeniz gerekmektedir. Peki bu ne anlama gelir?
Sesin aşırı tepki vermesi, hazırda her akla gelebilecek duyguya sahip olmanız gerektiğini söyledi. Komikden gizemli ve ciddiye, bir anlatıcı rolünden samimi bir arkadaş ve anlatıcı rolüne hızlı bir şekilde geçiş yapabilmelisiniz. Bazı durumlarda bir komedyen kadar espirili ve komik olabilir, ama yine de ikna edici bir uslup ile inandırıcı olmanız da beklenir.

Sadece hayal edin ve kurgulayın!
Önünüzde en az 250 kelimelik bir A4 var ve seslendirme yönetmeni şöyle diyor: “Evet, harikasın, ama burada daha fazla vurgu yapmalısınız; ve cümlenin sonunda evet tam olarak sonu da değil ama biraz daha mutlu lütfen. Bahsettiğim noktayı tam olarak anladın mı? Tamam o halde hadi bir kayıt daha alıp deneyelim. İşte bu noktada seslendirme ve mikrofonda yapacaklarınız öncesinde kafanızda ilerleyişin ve yapacaklarınızın nasıl olması gerektiğini planlayın hatta bunu sesli bir şekilde de deneyin hayal kurun ve sonraki adımda mikrofonda bunu hayal ettiğiniz şekli ile hayata geçirin ve kaydı tamamlayın. Basit bir kayıt herkesin için önce uzun bir zaman alabilir ve bir fikir birliği sağlanmış olur. Gemideki tüm talimatları almak, şimdi ve daha sonra bunların tamamını birleştirmek sizin rolünüzdür. Unutmayın var olan bir örneğe benzeterek bir şeyleri kayıt ediyor olmak kolaydır ama daha önce örneği olmayan bir kayıt alabilmek çok daha zordur. Bu nedenle tüm bu bilgi ve birikim bir çok kişi için evet güzel bir ses tonum var ve ben bunu işi kolaylıkla yapabilirim diyebilmek kadar kolay değildir aslında. Bahsettiğimiz tüm bu noktalar ve bu yazımızda anlattıklarımız aslında yılların birikimi ve profesyonel olabilmeyi de gerektiriyor. Yeteri kadar bilgi birikiminiz olduğunu düşünüyor ve ekibimizde yer almak istiyorsanız Seslendirme yapmak istiyorum diyerek ekibimize katılabilirsiniz. Ama yine de yolun başında olduğunuzu düşünüyorsanız, yılmadan, disiplin ve azimle çalışmaya devam edin.

Bu gönderiyi paylaş

Blog Haber geri dön

Santral Anons

Santral Seslendirme

IVR Seslendirme

İngilizce Seslendirme

Almanca Seslendirme

Fransızca Seslendirme

Ses Bankası