Korece Seslendirme Nedir? Korece Dublaj ├ľrnekleri | My Prod├╝ksiyon
My Produksiyon: S─▒k├ža Sorulan Sorular > Korece Seslendirme Nedir? Korece Dublaj ├ľrnekleri

Korece Seslendirme Nedir? Korece Dublaj ├ľrnekleri

Kültür, bir millete ya da toplulu─ča ait bilim, dü┼čünce, ahlak, e─čitim, sanat gibi alanlar─▒n tümüdür. Dil ise genel anlamda, his ve dü┼čünceleri, do─črudan ya da dolayl─▒ bir biçimde aktaran araçt─▒r. Dil teknik bak─▒mdan üçe ayr─▒l─▒r. Bunlar; hareket dili, konu┼čma dili ve yaz─▒ dilidir. Hareket dili, insan─▒n jest ve mimikleri ile vücudunda do─čru hareketler kurarak kendini ifade etmesidir. Konu┼čma dili, insan─▒n bir ba┼čkas─▒ ile kurdu─ču sesli ileti┼čim biçimidir ve günlük hayatta en çok kullan─▒land─▒r. Yaz─▒ dili ise, bir ülkenin konu┼čtu─ču dilin yaz─▒da kabul edilmi┼č format─▒d─▒r, her türlü duygu ve dü┼čüncenin yaz─▒ya aktar─▒lm─▒┼č ┼čeklidir. Co─črafi bak─▒mdan milli ve yabanc─▒ olarak ikiye ayr─▒lan dilde, yabanc─▒ dil ile sesli dilin kesi┼čimi yani seslendirmeyi ele alal─▒m.

Seslendirme, sesin kay─▒t yada çekimin ard─▒ndan üzerine i┼členmesidir. Dublaj olarak da bilinen seslendirme, sinemadan k─▒sa filme, animasyondan dizi filmlerine kadar hemen hemen her türlü medya ortam─▒nda kullan─▒labilir. Stüdyo alan─▒nda yap─▒lan seslendirme için mikrofon, ekran ve kulakl─▒─ča gerek duyulur. Mikrofon, sesi kaydetmek, ekran, kaydedilen sesin film ya da animasyon her ne ise onun orijinal halini görebilmek ve kulakl─▒k, seslendirme yap─▒lacak olgunun orijinal halini duyup ona göre seslendirme yapmak için kullan─▒l─▒r. Peki, bu seslendirme nas─▒l yap─▒l─▒r? Diyelim ki bir film için seslendirme yap─▒lacak. ─░lk önce, kulakl─▒k tak─▒l─▒r ve filmin orijinal hali dinlenir bu arada kullan─▒lan ekrandan film izlenir.
   
Seslendirme yapacak ki┼činin elinde orijinal ses çevirisi yaz─▒l─▒ olarak bulunmak zorundad─▒r ve ki┼či görüntüyü izleyerek metni okur. Bu i┼č göründü─čü kadar kolay olmamakla birlikte, en ince ayr─▒nt─▒s─▒na kadar dikkat edilip, ince eleyip s─▒k dokunmas─▒ gereken bir i┼čtir. Örne─čin, bir filme seslendirme yapacaksan─▒z yabanc─▒ dilde aktar─▒lan bu filme iyice odaklan─▒p hal ve hareketlerini kavraman─▒z, ayn─▒ anda gülebilmeniz hatta ayn─▒ ┼čekilde gülebilmeniz gerekmektedir.
   
Ekran ve orijinal sesler iyice takip edilip kusursuz bir senkronizasyon elde edilmelidir. Kültürün de içinde oldu─ču bu i┼čte, Türkiye'ye son zamanlarda sanal alem ba┼čta olmak üzere çe┼čitli alanlarda damgas─▒n─▒ vuran, dizileri, filmleri, animasyonlar─▒ yay─▒nlanan Kore ülkesinin Korece Seslendirme konusundan bahsedelim. Her yabanc─▒ dilde oldu─ču gibi, bu dilin de seslendirmesini yapmak için ayn─▒ i┼člemleri titizlikle yapmak gerekmektedir. Türkçe ile pek de benzerli─či olmayan bu dilin seslendirmesini yapmak ise daha da özen ister. Bu i┼či yapmak için Korelilerin mimiklerini anlamak, konu┼čma tarzlar─▒n─▒ kavramak ve kendi içinde bir bütün ve ak─▒c─▒l─▒─č─▒ sa─člamak gerekir. Ayr─▒ca farkl─▒ iki dilin anlatmak istedi─či sözler dil yap─▒s─▒na göre ayn─▒ sürede konu┼čulamayabilece─či için, seslendirme sürelerinin iyi tutturulmas─▒ da büyük önem ta┼č─▒r.
     
Korece hem Kuzey Kore'de hem de Güney Kore'de kullan─▒lan dildir. Günümüzdeki kullan─▒lan alfabesi de a─čz─▒n ┼čekline göre biçim alm─▒┼č Hangul adl─▒ alfabedir. Korece Seslendirme yapmak için Korece dilini ara┼čt─▒rmak, hakk─▒nda bilgi sahibi olmak, çevrilmi┼č farkl─▒ eserlere bak─▒p fikir edinmek, seslendirmeyi yapmak aç─▒s─▒ndan büyük ölçüde faydal─▒ olacakt─▒r. Öte yandan, Kore dilinde yay─▒nlanm─▒┼č dizi, film ya da animasyon izlenerek o dilin yap─▒s─▒n─▒, sesin niteli─čini, tarz─▒n─▒ anlamak Korece Seslendirme yapmak isteyen ki┼či bak─▒m─▒ndan büyük bir bonus olacakt─▒r.
   
Bu tür seslendirmeyi kendine meslek olarak benimsemi┼č bir kimse bu i┼člemi tekrarlayarak pratik yap─▒p, i┼činde çok ba┼čar─▒l─▒ bir hale gelebilir. Korece, ┼čekillerle yaz─▒lan ve farkl─▒ tonlamalarla konu┼čulan bir tür dil olmas─▒ nedeniyle seslendirme baz─▒nda di─čer dillere nazaran daha çok u─čra┼č gerektiren bir i┼čtir ve buna göre yap─▒lmal─▒d─▒r.

Korece Seslendirme Örnekleri: Korece Seslendirme