Leh├že Seslendirme Nedir? Leh├že Dublaj ├ľrnekleri | My Prod├╝ksiyon
My Produksiyon: S─▒k├ža Sorulan Sorular > Leh├že Seslendirme Nedir? Leh├že Dublaj ├ľrnekleri

Leh├že Seslendirme Nedir? Leh├že Dublaj ├ľrnekleri

Dizi, belgesel, film gibi herhangi bir görüntü materyalinin konu┼čmayla çe┼čitli zenginli─če kavu┼čturulmas─▒ ve özetleyebilece─čimiz seslendirme, günümüzde birçok yerlerde varl─▒─č─▒n─▒ ortaya koyarak hissettiren, baz─▒ konularda da ana unsur olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Örne─čin; seslendirmeler, birçok dillerde ve ┼čivelerde yap─▒l─▒r. Bunlarda daha çok dublaj kullan─▒l─▒r. Seslendirme i┼člemi, her ne kadar da gözlere batmam─▒┼čsa da, film oyuncular─▒n─▒n canland─▒rd─▒─č─▒ karakterleri vurgular ve diksiyon aç─▒s─▒ndan incelemeye al─▒nd─▒─č─▒nda, tamamen ki┼čili─če yönelik bir tasvir yap─▒ld─▒─č─▒ndan, asl─▒nda çok büyük önem ta┼č─▒maktad─▒r.

Yabanc─▒ dizi ve filmlerde konu┼čmalar─▒n Türkçeye çevrilmesi ve filme montaj i┼člemidir. Bir ba┼čka söyleyi┼čle; bir gösteride veya sahnede yer alan seslendirme de dublaj yap─▒lacak konu┼čmalar─▒n, müziklerin ve ses efektlerinin profesyonel stüdyo ortam─▒nda meydana koyarak gösterime motive edilir. Evet, yine Lehçeyi sonra Lehçe seslendirmesini ele alarak ba┼člayal─▒m.

Lehçe Nedir?
Lehçe, bir dilin tarihi, bölgesel ve co─črafi olarak siyasi sebeplerden ötürü ses, yap─▒ ve söz s─▒ralamas─▒nda farkl─▒ özellikleriyle ayr─▒lan koludur. Ya da bir dilin, tarihi geli┼čim sürecinde, bilinen dönemlerde öncelikle ba─čl─▒ oldu─ču dillerden ayr─▒lm─▒┼č ve farkl─▒ biçimde geli┼čmi┼č kollar─▒na denilir. Lehçe, kendi kelime da─čarc─▒─č─▒ yap─▒s─▒nda ve grameri olan sözel nitelikle sözlü ve i┼čaretleri olan, ama mutlaka yaz─▒l─▒ olmayabilen bir ileti┼čim sistemidir; di─čer bir tabirle de a─č─▒zda denmektedir. Genellikle Lehçe, ┼čive, a─č─▒z birbirine kar─▒┼čt─▒r─▒lmamaktad─▒r.

Lehçe Seslendirmesi Nedir?
Baz─▒ tan─▒t─▒m filmleri ba┼čta olmak üzere, ┼čirketler aras─▒nda oryantasyon videolar seslendirme, slayt sunumlar─▒ndan tutun reklam filmlerine kadar. E─čitim filmleri vb. gibi niteliklere lehçe seslendirmesi denir.

Lehçe Seslendirmesi Neden Kullan─▒l─▒r?
Lehçe seslendirmesinin kullan─▒lmas─▒n─▒n birçok nedeni vard─▒r. Size bu konuda baz─▒ örnekler verebilirim. Örne─čin; kendi ülkemizin veya co─črafi bölgemizin kültürünü, farkl─▒ kültürler ya┼čayan bir millete veya kavme anlatmay─▒ dü┼čünelim. Bu yurt d─▒┼č─▒ da olabilir veya kendi ülkemizdeki co─črafi bölgelerde olabilir. Her ne ise ben size Afrika’y─▒ örnek verebilirim. Afrika’ya gitti─činizde, oradan herhangi bir toplulu─čun içine girdi─činizde ve selamla┼čt─▒n─▒z ki kar┼č─▒daki ki┼či sizin dilinizi bilmiyorsa, Lehçenizden anlamad─▒ysa sizi büyük olas─▒l─▒kla anlamam─▒┼čt─▒r.

Sizin beden dilinizden az çok selam verdi─činizi anlam─▒┼č olabilir k─▒smen. Peki, neden sizi anlamad─▒ diye dü┼čündü─čüz de cevab─▒ çok basit çünkü farkl─▒ kültürleri ya┼čad─▒─č─▒m─▒z için ve farkl─▒ Lehçelerde konu┼čtu─čumuz için birbirimiz anlamam─▒┼č olabilir miyiz? Kesinlikle evet. Bundan dolay─▒ ileti┼čimimiz sa─čl─▒kl─▒ olmayabilir ancak birbirimizi dedi─čim gibi Lehçe uyu┼čmazl─▒─č─▒ oldu─ču için k─▒smen beden dili ile kendimiz ifade edebiliriz ancak. Bu nedenden ötürü birbirimi yanl─▒┼č anlama gibi olumsuz sonuçlarda meydana gelebilir. Böyle bir olumsuz sonuç meydana gelmemesi için Lehçemizi geli┼čtirmemiz laz─▒m. Tabi ki burada lehçe seslendirme büyük rol al─▒yor ve büyük önem ta┼č─▒yor. Siz hiç gördünüz mü? Peki, herhangi bir belgeselde lehçesi olmayan bir insan veya tercüman─▒ olmayan bir insan belgesel sunumculu─ču yapan tabi ki bu imkans─▒z ve genellikle seslendirmede dublaj kullan─▒l─▒r.
   
Lehçe seslendirmenin pek çok faydas─▒ vard─▒r. Bunlar yukar─▒daki ba┼čl─▒kta bakt─▒─č─▒n─▒zda asl─▒nda teker teker faydalar─▒n─▒ görebilirsiniz. Yabanc─▒ dizi ve filmlerde dublaj kullan─▒larak seslendirme yapmak ve farkl─▒ ┼čivelerde Lehçe seslendirmesi yapmak ve bu farkl─▒ ileti┼čim kanallar─▒n─▒n net anla┼č─▒lmas─▒n─▒ sa─člamak.
-Yabanc─▒ kaynaklardan bilgi edinmek için Türkçe sesi ile seslendirmek
-Farkl─▒ kültürlerdeki ileti┼čim bilgilerin Türkçe sesi ile tercüme etmek
-Yabanc─▒ dizi ve filmlerdeki seslendirmenin Türkçe seslendirilmesi

Lehçe Nas─▒l Ö─črenilir?
Herhangi bir dilde ve bran┼č─▒n─▒z─▒ göre farkl─▒ ┼čiveler ö─črenmek istiyorsan─▒z kurslar─▒na müracaat etmeniz gerekmektedir. En yak─▒n Lehçe e─čitim kurslar─▒na müracaat etmeniz sizin için bu e─čitim çabas─▒na büyük katk─▒da bulunur. Lehçe seslendirmenin sa─člam e─čitimini almak istiyorsan─▒z net dü┼čünmeniz gerekir.

Lehçe Seslendirme Örnekleri: Lehçe Seslendirme