Romence Seslendirme Nedir? Romence Dublaj ├ľrnekleri | My Prod├╝ksiyon
My Produksiyon: S─▒k├ža Sorulan Sorular > Romence Seslendirme Nedir? Romence Dublaj ├ľrnekleri

Romence Seslendirme Nedir? Romence Dublaj ├ľrnekleri

Seslendirme dizi, film, reklamlardaki konu┼čmalar─▒n bir dilden farkl─▒ bir dile çevrilmesi i┼člemidir. Romence seslendirme bu i┼člemlerden biridir. Seslendirme i┼či oldukça önemlidir. Çünkü seslendiren ki┼čiler sanki orijinalmi┼č gibi, duygular─▒ ses tonu ile ortaya koyup izleyiciye o an─▒ ya┼čatmal─▒d─▒r. Seslendirme i┼člemi ses stüdyolar─▒nda yap─▒lmaktad─▒r. Bu i┼člem a┼čamalardan olu┼čmaktad─▒r.
     
Öncelikle herhangi bir kurumun sat─▒n ald─▒─č─▒ filmi, diziyi vs. önce seslendirme müdürü izler ve seslendirme i┼člemi için yönetmenlerinden birini görevlendirir. Seslendirmeden önce filmin orijinal metni çevirmene verilir ve çevirmen bunu romenceye çevirir. Romence seslendirme yap─▒l─▒rken bu i┼č anadili romence olmayan birine verildi─či taktirde sorunlar ya┼čanmas─▒ muhtemeldir. Dolay─▒s─▒yla seslendirme sanatç─▒s─▒n─▒n seçilmesi oldukça hassas bir husustur.
     
Bir tarafta da teknik ekip filmin prova, enter ve dublaj olmak üzere üç kopyas─▒n─▒ ç─▒kar─▒r. Prova band─▒, sanatç─▒lar─▒n prova yapmas─▒ ve kimi nas─▒l seslendirece─čini görmesi için haz─▒rlan─▒r. Enter band─▒ olmayan filmler için de enter band─▒ haz─▒rlan─▒r. Dublaj band─▒nda ise film seslendirilirken stüdyodaki sesler kaydedilir. Bu i┼člemler yap─▒ld─▒ktan sonra art─▒k sanatç─▒lara haber verilir ve stüdyoya davet edilirler.
     
Günü ve saati önceden belirlenen zamanda sanatç─▒lar ve seslendirme ekibi, seslendirme stüdyosunda toplan─▒r. Sanatç─▒lara da─č─▒t─▒lmak üzere ço─čalt─▒lan, romenceye çevrilmi┼č metin sanatç─▒lara tek tek verilir. Sanatç─▒lar seslendirdikleri oyuncunun dil, aksan ve mimiklerine dikkat etmelidirler. Böylece daha sorunsuz bir çal─▒┼čma gerçekle┼čtirilebilir. Seslendirme çok fazla önemsenmemesine ra─čmen oldukça önemli bir olayd─▒r. Ba┼čar─▒s─▒z bir dublaja sahip filmi kimse izlemek istemez. Bu nedenle seslendirme, profesyonel bir ekiple beraber titizlikle yap─▒lan, yap─▒lmas─▒ gereken bir i┼čtir.
   
Tamam─▒ sesli olan ilk film 1929 y─▒l─▒nda yap─▒lan 'New York I┼č─▒klar─▒ (Light of New York)' adl─▒ filmdir. Romence seslendirme çok sonra yap─▒lmaya ba┼člam─▒┼čt─▒r. Seslendirme yolu ile birçok ülke farkl─▒ milletlerin yapm─▒┼č oldu─ču filmleri izleme f─▒rsat─▒ elde eder. Böylece milletler aras─▒ etkile┼čim de gerçekle┼čmi┼č olur. Örne─čin Türkçeden Romenceye çevrilen bir film arac─▒l─▒─č─▒ ile Romenler Türklerin kültürü ve ya┼čam tarz─▒ hakk─▒nda bilgi edinmi┼č olurlar. Birbirinden habersiz toplumlar─▒n, birbirlerini tan─▒ma imkan─▒ sunar dublaj filmler.
 
Yani filmi yapanlar kadar seslendirenler ve o ekipte yer alanlarda çok önemli bir konuma sahiptir. Dolay─▒s─▒yla seslendirme milletler ara Dublaj─▒ yap─▒lm─▒┼č bir filmi izlerken yaln─▒zca oyuncular─▒ de─čil, o oyuncular─▒ seslendiren sanatç─▒lar─▒, metni çeviren çevirmenleri, yönetmeni ve filmin çekilmesinde oldu─ču kadar seslendirmesinde de yer alm─▒┼č daha birçok ki┼čiyi de de─čerlendirmek gerekir. Ba┼čar─▒l─▒ bir filmin ard─▒nda onu ba┼čar─▒l─▒ yapan bir kaç ki┼či de─čil, yüzlerce ki┼či oldu─čunu gözden ç─▒karmamak gerek. Seslendirme uzun bir evreden geçtikten sonra montaj─▒ yap─▒lan bir i┼čtir. K─▒sa sürede gerçekle┼čmedi─či gibi kolayda de─čildir.

Günümüzde dünya üzerinde binlerce seslendirme stüdyosu bulunmaktad─▒r. Her yeni film ile beraber seslendirme stüdyolar─▒ da ço─čalmaktad─▒r. Bugün Türkiye’de vizyona giren bir film bir kaç ay içerisinde farkl─▒ ülkelerde gösterime girmektedir. Romence seslendirme için tercih edilen çevirmenler, metnin çevrildi─či dili ve romenceyi oldukça iyi bilen, her iki dili de anadili gibi bilen ki┼čiler olmal─▒d─▒r. Çevirmenlerin yan─▒ s─▒ra seslendirme sanatç─▒lar─▒ da i┼činde ba┼čar─▒l─▒, anadili Romence olan, ses tonu ve aksan─▒ taklit yetene─či iyi ki┼čiler oldu─ču taktirde ortaya çok daha kusursuz bir eser ç─▒kart─▒labilir. Dünyada çekilen binlerce film oldu─ču ve bu filmlerin her geçen gün ço─čald─▒─č─▒n─▒ da göz önünde bulunduracak olursak, seslendirme stüdyolar─▒n─▒n artmaya devam edece─činden ve seslendirme sanatç─▒l─▒─č─▒ mesle─činin önemli bir konuma sahip olaca─č─▒ndan hiç ┼čüphe yoktur.

Romence Seslendirme Örnekleri: Romence Seslendirme